Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sunt consilier juridic intr-o institutie publica, este ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sunt consilier juridic intr-o institutie publica, este obligatoriu sa ma inscriu in Colegiul Consilierilor Juridici?

Buna ziua!
Sunt consilier juridic la o institutie publica si nu sunt inscris in Colegiul Consilierilor Juridici.
Am incercat sa ma documentez dar nu am gasit niciun beneficiu inscrierii in CCJ.
Toate raspunsurile la aceasta intrebare sunt ambigue, sau fiecare interpreteaza legea din anumite puncte de vedere.
Nu ar putea nimeni sa-mi dea un raspuns clar la aceasta intrebare?
Trebuie sa ma inscriu in CCJ daca vreau sa practic aceasta profesie?
Mai mult decat atat, este obligatoriu sa fiu inscris in CCJ daca doresc sa intru in magistratura dupa 5 ani vechime in functia de consilier juridic???
Va multumesc!
asta este legea cons.jur.
trebuie sa intrati in legalitate.
Este necesar in cazul in care vreti (dupa 5 ani) sa va inscrieti la examenul de primire in barou, la magistratura nu se cere decat sa faceti dovada exercitarii profesiei juridice.
Definitivatul CCJ nu este recunoscut decat de CCJ si asta pentru faptul ca legea nu prevede aceasta competenta nimanui.
Trebuie sa va inscrieti si sa urmati pasii. Aici nu este vorba de beneficiu, este vorba de viitorul dvs. profesional. Daca va intereseaza :sorry:
1. Unde ar trebui sa se inscrie?
2. Care sunt pasii?
3. Cum va influenta viitorul profesional?