avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sunt consilier juridic intr-o institutie publica, este ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sunt consilier juridic intr-o institutie publica, este obligatoriu sa ma inscriu in Colegiul Consilierilor Juridici?

Buna ziua!
Sunt consilier juridic la o institutie publica si nu sunt inscris in Colegiul Consilierilor Juridici.
Am incercat sa ma documentez dar nu am gasit niciun beneficiu inscrierii in CCJ.
Toate raspunsurile la aceasta intrebare sunt ambigue, sau fiecare interpreteaza legea din anumite puncte de vedere.
Nu ar putea nimeni sa-mi dea un raspuns clar la aceasta intrebare?
Trebuie sa ma inscriu in CCJ daca vreau sa practic aceasta profesie?
Mai mult decat atat, este obligatoriu sa fiu inscris in CCJ daca doresc sa intru in magistratura dupa 5 ani vechime in functia de consilier juridic???
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: afaceriiolden , utilizator 09:26, 5 Februarie 2012
asta este legea cons.jur.
trebuie sa intrati in legalitate.
Este necesar in cazul in care vreti (dupa 5 ani) sa va inscrieti la examenul de primire in barou, la magistratura nu se cere decat sa faceti dovada exercitarii profesiei juridice.
Definitivatul CCJ nu este recunoscut decat de CCJ si asta pentru faptul ca legea nu prevede aceasta competenta nimanui.
Trebuie sa va inscrieti si sa urmati pasii. Aici nu este vorba de beneficiu, este vorba de viitorul dvs. profesional. Daca va intereseaza :sorry:
1. Unde ar trebui sa se inscrie?
2. Care sunt pasii?
3. Cum va influenta viitorul profesional?

Alte discuții în legătură

Un consilier juridic cu vechime 5 ani poate sustine examen pentru primirea in profesia de avocat ca avocat definitiv? aleodor27 aleodor27 In conditiile in care un consilier juridic cu vechime de peste 5, daca nu a fost si nu este inscris in Colegiul consilierilor juridici sau in alte asociatii, ... (vezi toată discuția)
Consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat? OANA GORAN OANA GORAN :-/ daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura??? (vezi toată discuția)
Definitivat consilier juridic Juridika Juridika Buna ziua. As dori sa stiu daca inscrierea unui consilier juridic in Uniune dupa 7 ani de vechime in sistemul privat, mai atrage dupa sine sustinerea ... (vezi toată discuția)