Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de stabilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de stabilitate

Aș dori să cunosc cum se aplică legea 63/2011: lucrez în învățâmânt ca titulară din 1997,și am doi copii cu care am concediu de îngrijire - 7,5 luni cu cel mare și 1an, 10 luni cu cel mic. Vechimea efectivă (vechime totală din 1997 până în prezent - total concedii îngrijire) la catedră este de 12 ani (2,5 ani înainte de primul copil+3,5 ani între copii+6 ani după al doilea copil). Secretara nu-mi face încadrarea cu sporul de fidelitate pe motiv că nu am 10 ani consecutivi lucrați, chiar dacă nu am întreruperi în carnetul de muncă și nici o zi fără servici sau lucrată în altă parte.
@balazs,
"Vă rog să-mi analizaţi încă odată situaţia".

In acest caz,cei de la inspectorat au dreptate...In primul dvs. comentariu nu ati mentionat ce era f. important,si anume ca ati fost profesor suplinitor in anul scolar 2003-2004,avand contract pe perioada determinata si atunci contractul dvs. de munca cu scoala a fost suspendat incepand cu 14 .04.2004 pana in 31august 2004,cand a incetat de drept ,in timp ce va aflati inca in ccc.
Intr-adevar,in perioada ,1 sept.2004-31 august2005,daca nu ati avut incheiat unn nou contract cu o unitate de invatamant,se considera ca ati pierdut vechimea efectiva neintrerupta in invatamant.
ContSters136493, utilizator
Dar în perioada 14.04.2004-31.08.2005 am fost în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani. Deci nu ar trebui considerată întrerupere de activitate.
Dar nici nu a fost considerata acea perioada intrerupere,pt. ca contractul de munca era doar suspendat.Intrerupere este perioada 1 septembrie 2004(data la care cim ul a incetat de drept) pana in 31 august 2005.