Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare posibila?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare posibila?

Doresc sa stiu daca tatal meu nascut in 1953 se poate pensiona.
In 1998 a fost pensionat pe caz de boala gradul 2 si a stat pensionat pina in 2002.
In 1998 i s-a calculat echivalentul anilor de munca (a lucrat 10 ani grupa 0) si au iesit 34.
Din 2002 este angajat cu grupa 1.

Se poate pensiona? Daca nu, cati ani mai trebuie sa munceasca pentru a indeplini conditiile de pensionare?
Chiar daca tatal dvs indeplineste conditia de ani in munca, nu indeplineste conditia de varsta.
Inca nu poate iesi la pensie.
telefonati la CNPAS (gratuit) la 0800.826.727 sau intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti capata raspunsurile cele mai bune.
Cand poate iesi la pensie? Pina atunci poate aplica pentru ajutorul de somaj? Daca da care ar fi cuantumul acestuia?
In acest moment tatal dvs ar fi trebuit sa aiba 63 ani si 5 luni
florin76 a scris:

Doresc sa stiu daca tatal meu nascut in 1953 se poate pensiona.
In 1998 a fost pensionat pe caz de boala gradul 2 si a stat pensionat pina in 2002.
In 1998 i s-a calculat echivalentul anilor de munca (a lucrat 10 ani grupa 0) si au iesit 34.
Din 2002 este angajat cu grupa 1.

Se poate pensiona? Daca nu, cati ani mai trebuie sa munceasca pentru a indeplini conditiile de pensionare?

Poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 ani sau de pensie anticipata partiala incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
Pe situl indicat de catre tudorvaleriu exista un calculator pentru a stabili mai precis datele de iesire la pensie. Le completati si vedeti care sunt raspunsurile.