Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA scoatere din evidenta ca platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

scoatere din evidenta ca platitor de TVA

Va rog sa-mi spuneti daca odata cu depunerea acestui formular este obligatorie plata TVA pentru stocul de marfa existent pentru a fi scos din evidente ca platitor TVA.
Multumesc!

trebuie sa procedati la ajustarea tva aferenta achizitionarii de bunuri si servicii dupa data de 30.09.2011.

art. 152, alin 7 cod fiscal
În ultimul decont de taxă depus, persoanele impozabile au obligația să evidențieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă, conform prezentului titlu. Prin excepție, persoanele impozabile care solicită în cursul anului 2012 scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform prezentului alineat nu au obligația să efectueze ajustările de taxă corespunzătoare scoaterii din evidență pentru bunurile/serviciile achiziționate până la data de 30 septembrie 2011 inclusiv.
concret , va plati TVA doar pe stocul existent inca achizitionat dupa 30.09.2011??
Multumesc!
da, la nivelul tva deductibila din facturile furnizorilor.