Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare din imobil proprietatea parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare din imobil proprietatea parintilor

eu impreuna cu sotul si copilul nostru (de 1 an si 6 luni) locuim in apartamentul proprietatea socrilor mei.soacra mea ameninta ca ne da afara si ca avem termen sa parasim locuinta.mentionez ca e pensionata pe caz de boala(psihica) avand gradul III.poate intr-adevar sa ne evacueze doar ca vrea ea? i se iau in considerare cererile daca are grad de handicap?ce mijloace legale poate avea?multumesc.
Aveti testament facut cu soacra? sau orice alt act, vazare-cumpare,inchiriere, donatie, etc?
candyman, utilizator
Daca nu aveti un titlu (contract de inchiriere, comodat), da, poate sa va evacueze. E proprietatea dumneaei
Dar socrul unde este? Dansul ce zice?
nu avem nici un act(contract de inchiriere,comodat,testament).sa inteleg ca nu se tine cont ca are handicap psihic?e suficient ca unul din proprietari sa ceara evacuarea?care sunt pasii in cazul depunerii acestei solicitari?multumesc
Pentru a va putea evacua, are nevoie de o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Ca idee, pasii sunt: depunerea cererii, judecarea procesului, iar daca se pronunta o hotarare de admitere a cererii, punerea in executare a hotararii.
Sunt doua variante pentru judecarea cererii: fie merge pe procedura obisnuita, fie pe ordonanta presedintiala.
Procedura obisnuita va primi un termen destul de lung de cand depune cererea si o veti putea amana cateva termene.
Ordonanta presedintiala va fi ceva mai rapida.
ContSters239118, utilizator