Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare avand un copil minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare avand un copil minor

locuiesc impreuna cu sotul si un copil minor in casa proprietatea socrilor.soacra ne ameninta cu evacuarea (socrul meu nu este de acord cu ea),insa nu i-am lezat in nici un fel prerogativele dreptului de proprietate.din cate am inteles daca soacra este incadrata intr-un grad de handicap psihic nu poate deschide actiune in instanta.totusi as vrea sa stiu sigur:poate face asta sau nu?instanta nu tine cont ca minorul(1 an jumatate) impreuna cu noi nu are unde locui daca soacra-mea ne da afara?multumesc
Daca soacra sufera de o boala psihica atestata printr-un certificat de persoana cu handicap, nu poate formula o actiune in instanta deoarece capacitatea sa de exercitiu este afecata.