Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CONTABILITATEA IN PARTIDA SIMPLA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CONTABILITATEA IN PARTIDA SIMPLA

Cheltuielile efectuate pentru societatile debitoare sunt cheltuieli deductibile sau nu? cum le inregistrez? Dar bonurile de benzina le pot inregistra in contabilitate? sunt deductibile doar 50%? Va multumesc
Conform art.21, pct.4, lit. t) din Codul Fiscal, reprezinta cheltuieli deductibile:
t) 50% din cheltuielile privind combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietatea sau în folosința contribuabilului. Prin excepție de la prezentele prevederi, cheltuielile privind combustibilul sunt integral deductibile în situația în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;

2. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;

3. vehiculele utilizate pentru închirierea către alte persoane, inclusiv pentru desfășurarea activității de instruire în cadrul școlilor de șoferi;

Nu inteleg intrebarea referitoare la cheltuielile aferente societatilor debitoare.