Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere cetatenie

M-am casatorit cu o cetateana ucrainiana pe teritoriul ucrainei,am obtinut de la ambasada romaniei certificat de casatorie romanesc,vrem sa venima acasa in ro sa ne stabilim aici,care ar fi procedurile pentru a obtine acte legale de sedere pentru ea,eventual o cetatenie,nu stiu ce sa fac.multumesc
Pentru cetatenie mai aveti de asteptat ..cel mult se poate lua rezidenta pentru ca mebru de familie.
pentru obtinerea cartii de rezidenta depuneti urmatoarele documente:
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) copia cartii de identitate/documentului de calatorie si copia documentului care atesta rezidenta pe teritoriul national a cetateanului Uniunii Europene;
d) act de stare civila care atesta casatoria sau, dupa caz, documentele care atesta legatura de rudenie cu rezidentul;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.

[ link extern ]