avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere cetatenie

M-am casatorit cu o cetateana ucrainiana pe teritoriul ucrainei,am obtinut de la ambasada romaniei certificat de casatorie romanesc,vrem sa venima acasa in ro sa ne stabilim aici,care ar fi procedurile pentru a obtine acte legale de sedere pentru ea,eventual o cetatenie,nu stiu ce sa fac.multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:22, 25 Ianuarie 2012
Pentru cetatenie mai aveti de asteptat ..cel mult se poate lua rezidenta pentru ca mebru de familie.
pentru obtinerea cartii de rezidenta depuneti urmatoarele documente:
a) cerere tip;
b) pasaportul (valabil) in original si copie;
c) copia cartii de identitate/documentului de calatorie si copia documentului care atesta rezidenta pe teritoriul national a cetateanului Uniunii Europene;
d) act de stare civila care atesta casatoria sau, dupa caz, documentele care atesta legatura de rudenie cu rezidentul;
e) dovada mijloacelor de intretinere;
f) dovada asigurarii de sanatate;
g) taxe.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport romanesc pentru cetatean marocan alinaben alinaben Buna. Locuiesc in Belgia si o sa ma casatoresc cu un cetatean marocan la primaria belgiana. As dori sa stiu daca in urma casatoriei sotul marocan o sa obtina ... (vezi toată discuția)
Viza si rezidenta nitadunca1976 nitadunca1976 Buna ziua daca cineva poate sa ma ajute ,pe 10 mai voi avea casatoria civila cu un cetatean turc.Dupa casatorie de ce acte am nevoie pentru a obtine rezidenta ... (vezi toată discuția)
Se poate casatori ucrainean cu bielorusa in romania? si cum? Raymond T. Raymond T. Buna ziua tuturor! O intrebare, rog frumos. Caz concret: el ucrainian, ea cu pasaport Rep. Belarus. Ambii vin din Ucraina. Vor sa se casatoreasca in Romania, ... (vezi toată discuția)