Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... rectificare suprafata proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

rectificare suprafata proprietate

Mama mea a decedat si am mostenit o casa si un teren imprejmuite cu garduri de 900 mp in intravilanul unui oras.
La masuratoarea cadastrala am constatat ca sunt 1450 mp
Notarul spune ca nu poate lua in calcul decit 900 mp
Cum pot rezolva legal aceasta problema
Casa este construita in 1920, mai sunt facute modificari 1n anii 1970, este inregistrata la primarie, este platit impozit la zi
Aveti dreptul ,in temeiul art 41 din Legea nr 7/1996 republicata sa solicitati la OCPI cercetarea inregistrarilor care alcatuiesc registrul cadastral de publicitate imobiliara
ynocentta a scris:

Aveti dreptul ,in temeiul art 41 din Legea nr 7/1996 republicata sa solicitati la OCPI cercetarea inregistrarilor care alcatuiesc registrul cadastral de publicitate imobiliara

Daca va informati catusi de putin la OCPI aflati ca nu inregistreaza o suprafata care difera cu mai mult de 10% fata de cea inregistrata in actele de proprietate (fie in plus, fie in minus).
@florincreanga: in actul de proprietate al imobilului, ce suprafata este inscrisa? In evidentele fiscale ale primariei, cu cat teren figurati? In functie de situatie existenta, puteti solicita emiterea Ordinului Prefectului pentru restul de suprafata, in baza art. 23 din legea 18/1991.

in actul de proprietate si la primarie sunt inregistrati 900 mp cit a fost scris in acte la cumpararea terenului in 1920
In acest caz, solutia pe care o vad eu este o actiune in uzucapiune pentru diferenta de 550 metri. Totusi, va dau un sfat: mergeti totusi la primarie si verificati registrul cadastral din 1990; daca acolo sunteti prins cu intreaga suprafata, exista oarecare sanse sa rezolvati cu Ordinul Prefectului, evitand instanta de judecata.
Se poate face o acţiune în constatare a dreptului de proprietate pe o suprafaţă mai mare decât cea care reiese din acte. Va fi o constatare a unui drept şi nu a unei situaţii de fapt(aceasta fiind suprafaţa) .
OCPI a admis până în iulie 2011, prin regulamentul O.634-2006, înscrierea oricărei suprafeţe în plus, cu respectarea anumitor condiţii. Din iulie 2011 a intrat în vigoare O.785-2006 care nu mai permite acest lucru, suprafaţa în plus fiind de maxim 5%