Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte identitate minor la 14 ani - parinti fara ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte identitate minor la 14 ani - parinti fara locuinta proprietate personala

daca un minor ajunge la virsta de 14 ani,cum se va proceda cu CI daca parintii nu detin unact prin care se face dovada domiciulului stabil ,ci au un act de inchiriere ptr o locuinta in curs de cumparare?

Minorului i se va face carte de identitate la domiciliul parintilor (nu reiese ca ati fi divortati, deci banuiesc ca aveti domiciliu comun).

Nu inteleg foarte bine care e situatia, asa ca alegeti dvs. ce se potriveste:

- daca aveti viza de resedinta la adresa de pe contractul de inchiriere si domiciliul in alt oras sau la alta locuinta, nu ii veti putea face copilului carte de identitate la adresa unde locuiti acum.

- daca domiciliul dvs. este la adresa de pe contractul de inchiriere, acela va fi documentul cu care veti face dovada adresei de domiciliu si ii puteti face CI cu domiciliul la adresa respectiva.

Faceti-i cartea de identitate dupa ce cumparati apartamentul.

Prin locuinta in curs de cumparare intelegeti ca o veti achita in cativa ani sau ca urmeaza sa mo achitati integral la data dobandirii contractului de vanzare cumparare, adica peste putina vreme? Domiciliul copilului este la parintii sai ori la cel la care locuieste statornic. Cand ati solicitat dvs. eliberarea actului de identitate ati declarat ca aveti 1 copil? Daca da inseamna ca in baza copilul este trecut la domiciliul dvs,deci puteti solicita eliberarea unui act de identitate. Mergeti la evidenta persoanelor si solicitati informatii.