Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE CM RECUPERAT DE LA FNUASS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE CM RECUPERAT DE LA FNUASS

BUNA ZIUA, AM SI EU O INTREBARE DACA MA POATE AJUTA CINEVA?
CUM SE INREGISTREAZA IN CONTABILITATE DIFERENTA RECUPERATA
DE LA FNUASS PENTRU CONCEDII MEDICALE CARE SINT MAI MARI
DECIT CONTRIBUTIA PENTRU FONDUL DE CM, BANII DE LA FNUASS AU
FOST VIRATI IN CONTUL FIRMEI DAR AU FOST PLATITI ANTERIOR PRIMIRII
ACESTOR BANI? ROG URGENT:)
Banii de recuperat de la FNUASS ar trebuii sa-i aveti inregistrati in debitul unui cont de exemplu 4313.02(banii de recuperat de la fnuass) rezultati din notele contabile de la salarii.Si acum faceti incasarea 5121=4313.02.
IN NOTA CONTABILA PENTRU SALARII NU AM INREGISTRAT CA AS AVEA DE RECUPERAT
SUME DE LA FNUASS, CUM FAC INREGISTRAREA CONTABILA CORECTA LA NOTA
CONTABILA PENTRU SALARII? MULTUMESC
Neavand cifre concrete dau un expemplu:
6458=4313.02 100 (inregistrare fond pt concedii medicale 0.85%)
4313.02=423 150(suma rezultata din calcul concedii medicale)
ramane in debitul contultui 4313.02 suma de recuperat.
Succes.
INITIAL AM FACUT URMATOAREA N.C. PENTRU C.M.
641=423 413 RON INDEM.REZULTATA DIN CALCUL
423=4311.3 48 RON CONTRIB.CAS SAL
423 = 444.1 58 RON IMPOZIT
6451=4311.2 24 RON CAS ANGAJAT.
6458=4315 1 RON FD.RISC
DECI DACA FAC INREGISTRAREA 4313.02=423 413 RON, MI SE DUBLEAZA SUMA DE PLATA , INREGISTRIND SI PLATA 423=5131 VA RAMINE IN CREDITUL CT.423 SUMA DE
PLATA DESI AM INREGISTRAT PLATA. CE AM FACUT GRESIT, CU MULTUMIRI
Nu trebuie facuta nota contabila 641=423(nu este o cheltuiala a firmei, suma aferenta concediilor medicale din asigurari nu este cuprinsa in fondul de salariii al firmei).