Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatia bicicletelor pe drumurile publice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatia bicicletelor pe drumurile publice

Folosesc de mult timp bicicleta pentru deplasarea la si de la serviciu(works on fat and save my money).Sambata,21 dec. a.c.,la ora la care am plecat spre casa(23) zapada acoperise soseaua.Bineinteles,am bica echipata cu far,ochi de pisica,claxon si port vesta reflectorizanta,asa ca n-am considerat o problema sa circul pe sosea - circulatia se desfasura normal.Am fost oprit si mi s-a intocmit proces verbal de sanctionare, desi i-am explicat agentului ca la ora cand am venit la serviciu nu era nici un fulg de zapada pe sosea iar circulatul pe langa bicicleta nu era o optiune, pentru ca pe trotuar era mai multa zapada decat pe sosea.N-am semnat procesul verbal, asa ca nu stiu ce amenda risc sa primesc si as dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, cum pot contesta o eventuala amenda.
Agentul a aplicat art. 161 alin. (1) lit. (m) din Regulamentul de aplicare a codului rutier:

Art. 161. – (1) Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:
m) să circule atunci când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă sau zăpadă.

(Regulamentul a fost adoptat prin HG 1391/2006 şi se găseşte la [ link extern ]
Iar codul rutier e OUG 195/2002 cu modificări)

În articolul ăsta găseşti ditai seria de interdicţii, care mai de care. Merg de 2 ani cu bicla prin Bucureşti şi pe aici nu prea aplică nimeni amenzi pe tema asta.

Conform Ordonanţei 2/2001 privind regimul contravenţiilor [1], dacă nu semnezi procesul verbal, agentul trebuie să aducă un martor (articolul 19). Dacă nu semnezi de primire, comunicarea PV-ului se face de agentul constatator în termen de o lună de la încheiere (articolul 26). Cu ocazia asta vei afla şi cât e amenda.

Se poate face plângere în termen de 15 zile de înmânare/comunicare (articolul 31).

Nu-mi dau seama cât ar trebui să fie amenda... Sunt mai mult ciclist decât jurist :), poate-şi mai dă cineva cu părerea.

Ai putea întreba şi pe forumurile specializate pentru ciclişti, gen ciclism punct ro.

[1] [ link extern ]
(nu e chiar ultima versiune; au mai fost modificări:
[ link extern ]
)
filipok, utilizator
OK, referitor la nivelul amenzii...

OUG 195/2002 zice aşa

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa
a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. nerespectarea normelor privind circulaţia bicicletelor şi mopedelor;

Clasa a III-a:

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de
valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie,
stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase
de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor
şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;

Deci ar veni cam 10% 700 RON x 6(sau8), între 420 şi 560 RON.

Conform articolul 109 alin. (5) din aceeaşi ordonanţă:

Contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult
2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Deci vreo 210 RON.
filipok, utilizator
Multumesc frumos pentru ajutor.