avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... plangere ocpi - refuz intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

plangere ocpi - refuz intabulare

Cu ce valoare se timbreaza o plangere impotriva OCPI de refuz a intabularii unui act de adjudecare ?
Cel mai recent răspuns: Ciprian Maftei , Consilier juridic 11:39, 25 Februarie 2013
Verificati in Legea taxelor de timbru. Cred ca e vorba de o taxa de 8 lei, dar cel mai bine verificati in lege.
asa am interpretat si eu din lege, si asa am timbrat-o, dar ma temeam sa nu fie gresit, la depunere am intrebat la registratura, dar mi s-a spus ca judecatorul decide. cared ca chiar daca nu am timbrat-o suficient, pot cere ca dosaru sa se reia mai spre sfarsit si pot achita repede diferenta.


Mersi mult de raspuns
Legal ,dupa comunicarea incheierii de respingere,aveti termenul de 15 zile in interiorul caruia se pot depune documente sau taxe aferente serviciului solicitat catre OCPI
În legătură cu taxa de timbru nu vă faceţi griji-o să vă arate prin citaţie cât trebuie să achitaţi.În schimb , vedeţi dacă aţi depus actele de mai juos, la OCPI.Este f.important identificatorul unic, respectiv nr.cadastral. De altfel, în refuzul OCPI a fost dată o încheiere în care au motivat refuzul.
- Cerere tip;
- Actul de adjudecare care să identifice imobilul prin numărul topografic/cadastral şi
numărul de carte funciară/localitate – original sau copie legalizată;
- Certificat fiscal cu valoarea de impozitare;
- Dovada achitării impozitului pe venitul obtinut din transferul proprietatii imobiliare, prevazut
de art 771 din Codul fiscal (pentru actele de adjudecare incheiate ulterior datei de
01.01.2007 şi în situaţia în care imobilul constituia obiectul dreptului de proprietate al unei
persoane fizice).
- Dovada achitării integrale a tarifului - 0,5% din valoarea din act, dar nu mai putin de 60 lei
pentru fiecare imobil; daca valoarea din act este mai mica decat valoarea de circulatie a
bunurilor imobile stabilita prin expertiza de camerele notarilor publici sau nu este disponibila,
procentul se aplica la aceasta din urma. Daca valoarea nu poate fi determinata, tariful minim
este de 60 lei pentru fiecare imobil. – cod 2.3.1
da, am avut incheiera de respingere, avand la baza art.771 din Codul fiscal, celelate acte au fost in regula in afara de dovada achitarii impozitului pe transfer de proprietate. Sper ca am formulat bine plangerea si sa am si succes, sau bafta de un judecator intelehator. In orice ca z o sa va tin l curent cu urmarile cazului.

Multumesc mult,

Alte discuții în legătură

Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine plateste taxa? ContSters290573 ContSters290573 Buna ziua Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei:[b] eu, cumparatorul ... (vezi toată discuția)
Respingere intabulare ocpi dtztz dtztz Buna ziua. Am luat un apartament executat silit si am primit Act de adjudecare. Acesta prevede conform [b]art. 516, pct. 8 Cod Pr. Civila[/b], Actul de ... (vezi toată discuția)
Intabulare spatiu comercial anamariacelik anamariacelik am obtinut,in urma executarii de catre un executor bancar,un spatiu comercial, in contul unei datorii a respective societati catre mine. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)