Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine plateste taxa?

Buna ziua

Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei: eu, cumparatorul trebuie sa platesc taxa pe transferul dreptului de proprietate
Cum pot castiga in instanta un proces cu OCPI-ul si sa imi intabulez apartamentul deoarece in codul fiscal scrie clar ca vanzatorul trebuie sa plateasca taxa pe transferul dreptului de proprietate?

Multumesc
Din pacate nu aveti cum sa-l obligati, iar interesul este al dv. pentru a intabula. Chiar daca veti obtine o hotarare judecatoreasca de obligare la plata , si nu o va executa , tot nu rezolvati problema.
ANAF este o institutie de stat.Nu se supune acelorasi legi ca persoanele fizice.Ma indoiesc ca ANAF va plati taxele pentru cadastru si intabulare.
Are rost sau nu sa ma judec?
Sunt sanse sa ma intabulez fara sa platesc alti bani?
Nu cred ca aveti sanse de castig.
Mai bine mergeti mai departe singur.
am avut aceeas problema,dar in urma unei licitatii de la banca. Am castigat procesul in instanta .