Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine plateste taxa?

Buna ziua

Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei: eu, cumparatorul trebuie sa platesc taxa pe transferul dreptului de proprietate
Cum pot castiga in instanta un proces cu OCPI-ul si sa imi intabulez apartamentul deoarece in codul fiscal scrie clar ca vanzatorul trebuie sa plateasca taxa pe transferul dreptului de proprietate?

Multumesc
ghitac a scris:

SI MAI BINE DE STIUT!!!

Executorul judecatoresc are obligatia de a vira catre stat TVA in termen de 5 zile de la datala care adjudecarea a devenit definitiva!! (cod fiscal si normele de aplicare).

Asa ca ati intalnit un executor pregatit, doar ca nu ati vrut dvs sa invatati ceva de la el.

Corect, asa este.
Norme metodologice, art. 155 al. 18 C.fiscal / 73 (4).
Cand am postat remarca de mai sus am avut in vedere o speta in care plata pretului a fost facuta de adjudecatar, cu acordul tuturor creditorilor, la 90 de zile de la incheierea actului de adjudecare. In acest timp debitorul compensase TVA-ul aferent facturii de vanzare a imobilului prin executare silita si depusese actele contabile la ANAF.

Scuze, n-am vrut sa dezinformez, doar ca m-am grabit.
Am stat de vorba chiar ieri cu unul dintre executorii judecatoresti cu care colaborez frecvent si, la o cafea, am adus in discutie subiectul. De la el am aflat ca unii dintre functionarii ANAF fac adrese catre executori inca dinainte de licitatie si trimit foarte rapid cererile pentru ca executorul sa poata elibera suma aferenta impozitului pentru transferul de proprietate. Deci se poate.
Faptul ca exista anomalii ca cea aratata in prezentul topic nu face decat sa arate ca problema ar trebui transata de legiuitor (de preferat printr-o lege dezbatuta in procedura obisnuita nu printr-o OUG scrisa in graba).
u.b.i.k. a scris:

Am stat de vorba chiar ieri cu unul dintre executorii judecatoresti cu care colaborez frecvent si, la o cafea, am adus in discutie subiectul. De la el am aflat ca unii dintre functionarii ANAF fac adrese catre executori inca dinainte de licitatie si trimit foarte rapid cererile pentru ca executorul sa poata elibera suma aferenta impozitului pentru transferul de proprietate. Deci se poate.
Faptul ca exista anomalii ca cea aratata in prezentul topic nu face decat sa arate ca problema ar trebui transata de legiuitor (de preferat printr-o lege dezbatuta in procedura obisnuita nu printr-o OUG scrisa in graba).

La executare silita, nefiind un pret fix nu ai de unde sa stii care va fi pretul de adjudecare (sau cel putin nu este normal sa il stii ;) ) asa ca nu ai cum sa ii trimiti dinainte adresa executorului. Daca pretul de adjudecare este mai mic decat valoarea de impozitare se ia 2% din minimul de pe grila dar daca este mai mare tre' sa calculezi 2% din aloarea de adjudecare.
Acum e simplu sa calculezi 2% din x dar executorul, desi stie si el matematica elementara, nu are atributii de retinere la sursa sau de emitere de decizie de impunere asa ca apeleaza la ANAF.
Statul se misca greu chiar si cand are bani de luat si din proprie experienta va spun ca le ia mai mult de 30 zile pentru o amarata de adresa si pierd termenul de distribuire (daca nu ii bati la cap sa isi ia banii). asta cel putin in Bucuresti
Postarea mea avea legatura si cu postarea anterioara. N-am fost poate destul de explicit. N-am scris ca se stabileste impozitul inainte de vanzare ci ca executorului i se solicita sa anunte ANAF daca vanzarea s-a facut.