Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine plateste taxa?

Buna ziua

Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei: eu, cumparatorul trebuie sa platesc taxa pe transferul dreptului de proprietate
Cum pot castiga in instanta un proces cu OCPI-ul si sa imi intabulez apartamentul deoarece in codul fiscal scrie clar ca vanzatorul trebuie sa plateasca taxa pe transferul dreptului de proprietate?

Multumesc
La executare silita ma si refeream.
Si au am fost adjudecatar si am trecut prin toti acesti pasi. Doar ca, lucrand in imobiliare, stiam la ce sa ma astept cu privire la impozitul pe transfer proprietate si am mers de la inceput pe ideea ca il platesc eu. Cand am fost sa-l platesc, angajata de la Adm Fin a scos grila si m-a incadrat la grila, nu la valoare din actul de adjudecare, iar ptr bani a emis chitanta pe numele vechiului proprietar, chiar daca am platit-o eu.
Iar cand am participat la licitatie, ptr ca nu stiam nimic despre asta, am citit zile intregi pe internet, inclusiv pe avocatnet, am intrebat si la biroul Exec Jud, am mers si la Adm Fin sa intreb la ce valoare se aplica acesta taxa, dar nimeni nu te invata la ce sa te astepti, nici macar executorul. Noroc ca exista internetul si avocatnet!
carmen2010, utilizator
carmen2010 a scris:

La executare silita ma si refeream.
Si au am fost adjudecatar si am trecut prin toti acesti pasi. Doar ca, lucrand in imobiliare, stiam la ce sa ma astept cu privire la impozitul pe transfer proprietate si am mers de la inceput pe ideea ca il platesc eu. Cand am fost sa-l platesc, angajata de la Adm Fin a scos grila si m-a incadrat la grila, nu la valoare din actul de adjudecare, iar ptr bani a emis chitanta pe numele vechiului proprietar, chiar daca am platit-o eu.
Iar cand am participat la licitatie, ptr ca nu stiam nimic despre asta, am citit zile intregi pe internet, inclusiv pe avocatnet, am intrebat si la biroul Exec Jud, am mers si la Adm Fin sa intreb la ce valoare se aplica acesta taxa, dar nimeni nu te invata la ce sa te astepti, nici macar executorul. Noroc ca exista internetul si avocatnet!

<<Noroc ca exista internetul si avocatnet!>> Si ce folos????

Ai platit niste taxe pe care nu trebuia sa le platesti, "noroc" informatiilor primite de la niste neavizati care se cred specialisti.

Deci, NU SE PLATESC IMPOZITE PENTRU BUNURILE IMOBILE ADJUDECATE IN PROCEDURA DE VANZARE IMOBILIARA A EXECUTARII SILITE, decat daca tineti neaparat, sau daca aveti "noroc" de informatii de pe forum ... :))
xdaniel, utilizator
Discutia din forum se refera la taxa pe transfer proprietate, care se cheama de fapt impozit pe transfer proprietate, fara plata caruia imobilul nu se poate intabula in cartea funciara.
L-am platit ptr ca ma grabeam sa intabulez, in cunostinta de cauza ca nu era obligatia mea, nu doream sa ma judec cu OCPI.

carmen2010, utilizator
carmen2010 a scris:

Discutia din forum se refera la taxa pe transfer proprietate, care se cheama de fapt impozit pe transfer proprietate, fara plata caruia imobilul nu se poate intabula in cartea funciara.
L-am platit ptr ca ma grabeam sa intabulez, in cunostinta de cauza ca nu era obligatia mea, nu doream sa ma judec cu OCPI.

E bine ca ati facut precizarea, pentru ca si altii sa stie ca daca se grabesc foarte tare, pot risipi niste bani. Nu ca ar trebui sa plateasca.
In mod normal, OCPI trebuie sa intabuleze fara a pretinde plata acestui impozit, insa traim in Romania si orice e posibil. Destepti sunt in orice domeniu si de aceea e bine sa invatam carte, sa ne ferim de ei, sau sa stim cum sa-i combatem.

Cat despre judecata cu OCPI, se poate face in procedura de urgenta, pe ordonanta presedintiala si in cateva zile se obtine sentinta.
xdaniel, utilizator
Brrr ... ce am citit in prima pagina a acestui topic m-a ingrozit. OCPI nu se supune acelorasi legi ca muritorii de rand, trebuie platit impozitul chiar daca nu exista temei legal, etc. :O
Stiti ce m-a ingrozit? Obedienta oarba, poltroneria balcanica care rezulta din majoritatea postarilor unde apare printre randuri "Pleaca-ti capul! Indoaie-ti spinarea! Supune-te! Plateste!"

Dintre toate fiintele, există doar una care nu poate fi făcută sclavă a biciului. Aceea este pisica. Dacă omul ar putea fi încrucişat cu o pisică, omul ar fi îmbunătăţit, dar ar deteriora pisica.
Mark Twain

Unu. Nu exista nici un temei LEGAL pentru care OCPI ar putea sa refuze intabularea pana cand vanzatorul (cine este vanzatorul? inteleg ca imobilul s-a vandut la licitatie in cadrul unei executari silite) nu plateste impozitul.
Doi. Faceti cum a scris themis: cerere de intabulare si apoi, daca refuza, cerere de reexaminare si apoi plangere impotriva incheierii de respingere a reexaminarii.
Trei. Are rost sa va judecati? Are rost libertatea? Are rost democratia? Au vreun rost legile? DA! Fara libertate, fara democratie si fara legi respectate de toti nu sunteti om decat din punct de vedere biologic, din punct de vedere social nu sunteti decat o sursa de venit a guvernului. Pe mine asta ma deranjeaza ingrozitor, pe d-voastra nu?