Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare apartament cumparat la licitatie - cine plateste taxa?

Buna ziua

Am cumparat acum cateva luni un apartament la o licitatie organizata de ANAF. Nu il pot intabula la OCPI pentru ca zic ei: eu, cumparatorul trebuie sa platesc taxa pe transferul dreptului de proprietate
Cum pot castiga in instanta un proces cu OCPI-ul si sa imi intabulez apartamentul deoarece in codul fiscal scrie clar ca vanzatorul trebuie sa plateasca taxa pe transferul dreptului de proprietate?

Multumesc
themis a scris:

Zic io, total neavizat în ale executării silite şi, prin urmare, total străin de ceea ce ar însemna calitatea de expert în executări silite, zic io, deci, ca să revin din divagaţie direct la cestiune, că am cam trecut de această fază (a executării silite, în care, repet cu obstinaţie, nu sunt expert) din momentul în care dobînditorului i s-a înmînat actul de adjudecare.

ªi mai zic io că ar avea nevoie nu de un expert în executare silită, ci de unul în proceduri de carte funciară şi, eventual, în materie fiscală.

ªi mai zic, în final, că generalizările strică. Inclusiv la propria imagine. Cea văzută de alţii, nu la ego-ul din oglindă.

ªi nu mai zic nimic. Promit.

Stimate coleg,

Dex-ul este la indemana tuturor in secolul 21,
Definitia data pentru EXPERT (dexonline.ro) este aceasta:
1. Persoană care posedă cunoștințe temeinice într-un anumit domeniu; specialist de mare clasă. 2 Persoană competentă într-un anumit domeniu, numită de un organ de stat sau de părțile interesate pentru a face o expertiză.

Deci, ca sa concluzionez, nu orice jurist (avocat, executor, jurist, etc.) poate da un raspuns corect problemei ridicate.

Este totusi de apreciat faptul ca unii recunosc ca sunt neavizati intr-un anumit domeniu, insa este total contestabil sa ne dam cu pararea, ca si cum acea parare ar fi adevarul absolut.

Cu siguranta ati vazut sau veti vedea multe raspunsuri pe diverse teme, in total dezacord cu subiectele ridicate.

Legal, taxa o plateste cel care instraineaza proprietatea. Taxa se calculeaxa de administratia financiara la cea mai mare valoare dintre valoarea de adjudecare si valoarea de grila (a administratiei financiare) ptr imobilul adjudecat! Daca ati adjudecat cu 3 lei, dar valoreaza 5 lei conf grilei, platiti taxa ptr 5 lei.
Daca dati in judecata OCPI, aveti castig de cauza, depinde cat de mult va grabiti sa intabulati.
Eu am ales varianta care mi s-a parut umana, si anume sa platesc eu taxa de transfer proprietate.
carmen2010, utilizator
No, acuma, dacă tot am concluzionat, contestabil sau nu, putem reveni la chestiune: problema userului este una care ţine de cartea funciară, şi nicidecum de executarea silită, executare care, repet, s-a finalizat în momentul eliberării actului de adjudecare.

La ce i-ar folosi un expert (specialist de mare clasă, apud DEX) în executare silită?

Nu i-ar fi mai de folos un cunoscător al codului fiscal şi al normelor de aplicare a acestuia? Îmi dau şi eu cu părerea, contestabil au ba, după cum vreţi să apreciaţi.
themis a scris:

No, acuma, dacă tot am concluzionat, contestabil sau nu, putem reveni la chestiune: problema userului este una care ţine de cartea funciară, şi nicidecum de executarea silită, executare care, repet, s-a finalizat în momentul eliberării actului de adjudecare.

La ce i-ar folosi un expert (specialist de mare clasă, apud DEX) în executare silită?

Nu i-ar fi mai de folos un cunoscător al codului fiscal şi al normelor de aplicare a acestuia? Îmi dau şi eu cu părerea, contestabil au ba, după cum vreţi să apreciaţi.

Pentru ca raspunsul corect la subiectul ridicat, ii sunt aplicabile normele ce tin de Cartea a V-a, CPC (vechi).

Altfel, pe dispozitiile legii civile privind intabularea, ar trebui sa achite niste taxe, care nu sunt deloc neglijabile.

De ce sa plateasca ceva, cand ar putea sa fie exeonerat de aceasta obligatie?
xdaniel, utilizator
carmen2010 a scris:

Legal, taxa o plateste cel care instraineaza proprietatea. Taxa se calculeaxa de administratia financiara la cea mai mare valoare dintre valoarea de adjudecare si valoarea de grila (a administratiei financiare) ptr imobilul adjudecat! Daca ati adjudecat cu 3 lei, dar valoreaza 5 lei conf grilei, platiti taxa ptr 5 lei.
Daca dati in judecata OCPI, aveti castig de cauza, depinde cat de mult va grabiti sa intabulati.
Eu am ales varianta care mi s-a parut umana, si anume sa platesc eu taxa de transfer proprietate.

Carmen, nu este vorba de o instrainare obisnuita a proprietatii. Este vorba de o adjudecare intr-o procedura de executare silita! Vezi Sectiunea a IV-a (si a III-a), Cartea a V-a din CPC (vechi), si Cartea a VI-a, Titlul II, Capitolul II, Sectiunea a 4-a si a 5-a (art. 852 lit. h) si 855, 856) din NCPC.