Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare casa si teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare casa si teren

Buna ,am o nelamurire in ceea ce priveste intabularea.
Am un teren cu casa si gradina,unde stau bunici , parinti , acest teren nu este intabulat dar dosed titlu de proprietate pe el pe numele mamei mele(tata decedat ,bunicul la fel).Mai este necesar intabularea in aceste conditii?multumesc
Pe numele celui care figureaza in titlu de proprietate.
Situatia este in felul urmator:
Bunica mea care traieste doreste ca acest teren si casa sa se poate intabula pe ea sau pe noi (eu si sora mea), sa nu apara probleme uterior .TITLU DE PROPRIETATE ESTE PE NUMELE MAMEI.Ce sanse sunt sa se poate faca intabularea pe noi sau pe bunica?multumesc
Întabularea se face pe numele cui este titlul de proprietate. Pentru casă aveţi proiect-acesta nu este Autorizaţie de construire ci se face tocmai în scopul unei autorizări. Deci, din punct de vedere al "hârtiilor" pentru casa nu aveţi nimic.Dacă această casă este construită înainte de 2001 situaţia se rezolvă mai uşor(vorbesc de întabularea ei), -fiind vorba doar de certificat fiscal, o adresă de la primărie care să ateste că pe locul acela Xexistă o construcţie pentru care s-a plătit impozit din anul.., plan amplasament al construcţiei(conform, O.U.G 64-2010), .... Dacă este construită după 2001 , se complică -vă va trebui Autorizaţia de construire nouă. cu toate minunăţiile ei.
Buna,dețin o casa +situata pe un teren de 150 m intravilan,acest teren nu aparține nimănui,sa căutat de către primărie și nu sa găsit acest teren,titular,nu exista!eu am construit aceasta casa aici și doresc sa intabulez acest teren,dar nu am niciun act doveditor! Întrebarea este; cum procedez? Mă ajutați cu un răspuns? Mulțumesc
puteti invoca uzucapiunea, dar pentru aceasta veti merge in instanta. luati-va un avocat.