Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Am in grupa de munca 1- 20 de ani , varsta de 53 de ani .Se poate sa ma pensionez de la aceasta varsta?
Pentru a primi un raspuns cat mai complet ar trebui sa ne dati mai multe detalii ... data nasterii, stagiu complet de cotizare, ...
Data nasteri este 30.07.19.1959. de la varsta de 18 ani pana in 2000 din anul 1977 am inceput cotizatia si pana in 2000 am 20 de ani vechime in grupa 1 si 2 ani castigati prin proces , iar din 2000 nu sa recunoscut grupa 1 si am proces pentru repuperarea de 4 ani care sunt momentan in grupa 2.
In principiu , daca ati lucrat pana in prezent .. inseamna ca aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani, din care 22 de ani in gr.I ...

Potrivit Legii nr.263/2010 aveti dreptul la o reducere a varstei de pensionare cu 11 ani pentru faptul ca ati lucrat in gr.I de munca o perioada de 20 de ani.

In speta, varsta de pensionare este 54 ani (Iulie 2013) ... pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare
multumesc mult
1. Reducerea varstei standard de pensionare, pentru cei 22 de ani lucrati in gr.I de munca, este de 5 ani, conform Legii 263/2010:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30,alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.

2. Asadar din varsta standard de 65 de ani scadeti 5 ani si puteti beneficia de pensie de limita de varsta la 60 de ani.

3. La stagiul de cotizare vi se adauga 11 ani.