Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta care atesta calitatea de coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta care atesta calitatea de coasigurat

doresc sa-l iku coasigurat pe sotul meu, eu fiind salariata; am dus la departamentul Resurse Umane documentele necesare si mi s-a spus ca se va face inregistrarea pe 25 ale lunii urmatoare, pt ca aduci se duc "declaratiile". Intrebarile mele sunt: dupa cat timp intra in vigoare coasigurarea din momentul in care angajatorul va face demersurile? din cate am mai citit pe forum, va trebui sa solicit o adeverinta care sa ateste calitatea de coasigurat....de la CAS sau de la serviciu? e adevarat ca e valabila 3 luni de zile?
Adeverinta o cereti de la angajatorul dvs., de la resurse umane sau financiar.
Pana pe 25 ale lunii viitoare, cand e termenul de depunere a declaratiilor fiscale (in care va apare si sotul coasigurat), el nu figureaza la casa de sanatate, dar este asigurat prin dvs. si angajatorul are toate documentele sa dovedeasca asta.
Puteti solicita adeverinta oricand aveti nevoie.
Da, e valabila 3 luni. Este un model stabilit prin HG.
imi puteti spune va rog nr HG...sau de unde pot descarca modelul adeverintei?

multumesc
Este vorba de Ordinul 617 din 2007.
Adeverinta este data la anexa 1^1, introdusa prin Ordinul 903 din 2007.

Denumirea angajatorului ...................................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoanã fizicã) ............................
Nr. de înregistrare la registrul comerţului ...............................

ADEVERINŢÃ

Prin prezenta se certificã faptul cã domnul/doamna .......................,
CNP ..................., act de identitate ...... seria ...... nr. .........,
eliberat de ...................... la data de ............., cu domiciliul în
...................., str. ......................... nr. ..., bl ..., ap ...,
sectorul/judeţul ................, are calitatea de salariat şi i s-a reţinut
şi virat lunar contribuţia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate, potrivit
Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii, cu modificãrile şi
completãrile ulterioare.
Persoana mai sus menţionatã figureazã în evidenţele noastre cu urmãtorii
coasiguraţi (soţ/soţie, pãrinţi, aflaţi în întreţinere):
1. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
2. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
3. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
Prezenta adeverinţã are o perioadã de valabilitate de 3 luni de la data
emiterii.
Sub sancţiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar cã datele
din adeverinţã sunt corecte şi complete.

Reprezentant legal

ana-cer, moderator