avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce fac cu contul 461?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce fac cu contul 461?

Buna ziua,
Am transferat la sf. anului soldul contului 542 in contul 461. mentionez ca banii din contul 461 de la 01.01.2012 sunt luati de catre administratorul firmei cu functia de reprezentant comercial, in timpul anului 2011 dar care nu i-a decontat. Ce trebuie sa fac pentru a-i recupera?
Multumesc!
Faceti in ianuarie NC cu repunere pe ct 542 si atentionati sa va faca decont de cheltuieli sau ii faceti dispozitie de incasare catre caserie a sumei care o datoreaza..cit mai repede..:D
Si daca zice ca nu are de unde sa-i dea? Pot sa-i fac poprire pe salariu? Cred ca pe 15 ani!
:D
daca nu-i are, nu-i are. nu e termen de decontare.
Trebuie obligatoriu sa-i repun in contul 542 in luna ianuarie sau pot sa-i las in ct. 461?
Puteti sa-i lasati si in 461, si in 542. Cel in cauza trebuie sa-i restituie.

Alte discuții în legătură

Soldul lui 542 o suma f mare din 2019 Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am preluat o firma si am vazut ca are in soldul lui 542 o suma f mare din 2019. Pot sa i fac decont de cheltuieli si sa-i sting soldul acum la ... (vezi toată discuția)
Bilant 2009 PUFACONT PUFACONT Va rog sa-mi spuneți și mie ce precizări avem pentru închiderea anului 2009 aferente bilanțului sumele din ct. 542 se mai duc în ct. 461? si ... (vezi toată discuția)
Transfer din cont 542 in cont 461 toareanelia toareanelia Care este temeiul legal pentru transferul sumelor ridicate din casa si nejustificate din contul 542(sau 5311) in 461 (vezi toată discuția)