Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul in lipsa?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul in lipsa?

vreau sa stiu si eu cum s-a putut incheia un divort fara sa mi se aduca la cunostinta de acest divort si fara a fi chemat in instanta
Calina Sorescu, Mediator
Cu siguranta ati fost citat la adresa data de sotia dvs. in actiune, iar procedura s-a indeplinit prin afisare. Mergeti la dosar si verificati cum si unde ati fost citat si apoi puteti cere revizuirea hotararii.
eu am fost plecat din luna mai 2011 pina in decembrie 2011, iar sotia mea nu mi-a adus la cunostinta despre existenta vreunui divort. abia astazi 30 01 2012 mi-a spus ca suntem divortati si nu mai locuim impreuna si ca o sa trebuiasca sa platesc pensie de intertinere minorei de 15 ani, cel de al doilea copil, cea mare avand 19 ani. in acest caz, in care ea nu ma anuntat de absolut nimic, ce am de facut? va multumesc.
Calina Sorescu, Mediator