Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Revin din nou la voi dragi mei prieteni, cu urmatoarea rugaminte de a ma ajuta sa-mi clarific unele nelamurii cu privire la producerea unui accident rutier.
" In data de 14.12.2011 bunicul meu a fost victima unui accident rutier produs pe raza comunei Contesti jud. Teleorman; a fost anuntata salvarea, politia comunei Cervenia si politia rutiera a Orasului Zimnicea. A fost transportat la Spitalul Judetean Alexandria unde i s-au facut o serie de investigatii."
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1) ca parte vatamata are dreptul sa i se dea un exemplar sau o copie a "Procesului verbal de cercetare de la fata locului" deoarece in momentul in care am solicitat acest lucru politistului care ancheteaza cazul mi-a spus si citez: " nu am voie sa va arat si nici sa va inmanez acest proces deoarece sunt trecute datele martorilor (nume, prenume, CNP) si ii puteti influenta" #-o; mi-a aratat din dosar doar pozele facute de criminalist la fata locului;
2) a fost la IML Alexandria pentru eliberarea unui certificat medico-legal si nu mare mi-a fost uimirea sa citesc concluzia data de medicul legist: " prezinta leziuni de violenta produse prin lovire cu si de corpuri dure, POSIBIL #-o in conditiile unui accident de trafic rutier ce a avut la data de 14.12.2011." X-(
3) iar cea ce nu mai inteleg este ca soferita sustine ca amandoi se deplasau in aceeasi directie de mers "de ce bunicul nu a cazut in santul din partea dreapta?#-o" , bicicleta, petele de sange si saua pe care o cumparase au fost gasite si fotografiate de criminalist in santul de pe banda opusa; atunci cand l-am intrebat pe politistul care ancheteaza cazul raspunsul sau a fost "posibil au fost mutate de la locul accidentului".:O (i-am spus ca la un accident cu victime probele nu tb miscate de fata locului; raspuns citez: s-a schimbat Codul Rutier de atunci de cand ai dat tu de carnet)
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
p.s. precizare: d-ra care l-a accidentat este avocata in "Baroul Avocatilor din Bucuresti"
1) Ca parte vatamata nu aveti voie sa vedeti dosarul de urmarire penala si nici un act din acesta, urmand sa-l vedeti in instanta dupa ce nu mai este secret si s-a terminat urmarirea penala.
2) Puteti cere si un alt certificat medico-legal, la un alt institut.
3) Conteaza situatia de fapt, procesul verbal de constatare la fata locului, martorii, iar daca se ajunge in instanta se poate lamuri vinovatia si ce reguli de circulatie au fost incalcate(ce viteza avea soferita, daca bunicul mergea regulamentar, avea vesta, soferita a respectat regulile de circulatie).
Multumesc pentru raspunsurile date.
Aveti tot dreptul sa cereti o copie dupa schita facuta la locul accidentului.
Toti medicii legisti scriu POSIBIL deoarece nu au de unde sti exact ce s-a intamplat, nefiind martori la lovire.
Partea cu care a fost lovita victima se vede dupa avariile autoturismului. Greu de crezut ca daca a fost lovit cu partea dreapta a autoturismului sa ajunga tocmai in partea stanga a drumului.
amcteam, utilizator
Multumesc pentru raspunsurile Dvs.