Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ex-premierul Adrian Nastase, condamnat la 2 ani de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ex-premierul Adrian Nastase, condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare

Ce parere aveti despre legalitatea sentintei?

Detalii pe link-ul:

[ link extern ]
Trebuie asteptata motivarea instantei dar opinia separata mi se pare ciudata.
Alexandru Munteanu, Avocat
nu am nici o implicatie politica, dar dosarele facute lui nastase sunt penibile.
din tot ce o fi facut el, doar asta au gasit - termopanele si simpozionul ???!!!
si daca pe nastase il condamnam pt asemenea penibilitati, ce pedeapsa ar trebui sa aplicam celorlalti ?!
aceasta condamnare (cu executare !!!) nu este decat o alta metoda de a "prosti pe prosti".
NICIODATA NU VOI FI DE ACORD CU JUSTITIA COMANDATA !!!
este foarte interesanta opinia "fapta nu exista". tare mult as vrea sa vad si motivarea
Stimati colegi,

Dincolo de simpatii politice, ar trebui sa fim obiectivi profesional. Si atunci cand un membru al completului este in dezacord cu ceilalti doi, cate cazuri de condamnare cu executare ati intalnit la pedeapsa de 2 ani?
Despre ce motivare vorbim? Si care sunt probele de care aveti cunostinta pentru a aprecia ca fapta exista?
Justitia chiar are nevoie de reforma, dar urmeaza a fi stabilita directia din care va fi facuta reforma.
fara a intra prea mult in dezbateri si lasand la o parte simpatiile sau antipatiile politice solutia data in acest dosar este cel putin dubioasa. Ea este chiar ridicola din perspectiva solutiei diametral opuse data de cei trei judecatori, unul, "fapta nu exista" si ceilalti doi, condamnare la doi ani "...Ce-i asta ?....:slap: Sau exista fapta sau nu ! Oricum, mi se pare ca e doar "frectie la un picior de lemn " asta ca sa ne exprimam elegant, pentru ca in final scopul puterii este nu sa-l inchida, ci sa-l tina in sah pana dupa alegeri...nimic neobisnuit...nimic nou sub soare...am mai vazut si vom mai vedea...:yes: