Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Trecerea unui teren din extravilan in intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Trecerea unui teren din extravilan in intravilan

Buna ziua,
Va rog sa imi dati cateva detalii despre cum as putea trece un teren extravilan in intravilan, pentru ca ulterior sa-mi construiec o locuinta.
Mentionez ca acest teren este in spatele unei case (al proprietarei de la care am cumparat terenul), dar terenul cumparat de mine este trecut la primarie ca fiind extravilan agricol. Terenul are iesire la strada principala, unde sunt construite blocuri.
Ref. punctul 3: In situatia in care exista un PUZ facut de un vecin si aprobat de catre autoritatile locale cu 10 ani in urma, iar acel PUZ acopera toata zona, se poate cere introducerea in intravilan in scopul contruirii unui obiectiv similar cu cel la care facea referire PUZ-ul vecinului?