Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

buna seara! as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o problema: am o masina adusa din strainatate(af-2000)si doresc sa o inmatriculez fara a plati taxa de prima inmatriculare(poluare).cum procedez si care sunt pasii ca sa nu mai platesc acea taxa?
Nu aveti cum sa nu platiti taxa auto. Beneficiati la inmatricularea autoturismului de reducerea de 25% conform legii 9/2012.

Aveti doua link-uri utile cu informatii despre inscriere, unde va puteti calcula singur si taxa auto:

www.avocatnet.ro/content/art...

Norma in vigoare prevede exceptii pentru anumite categorii -legal prevazute
Daca beneficiati de aceasta facilitate,puteti inmatricula autoturismul fara achitarea taxei
5. Care sunt exceptiile si scutirile de la plata taxei?

EXCEPTII (art. 3 din Legea nr.9/2012): urmatoarele categorii de autovehicule sunt exceptate de la plata taxei:

- cele apartinand misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care isi desfasoaraactivitatea pe teritoriul Romaniei;
- cele special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
- cele destinate a fi utilizate de fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera si de pompieri;
- cele definite conform RNTR 2 destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculelor speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculelor speciale destinate serviciilor de descarcerare si de stingere a incendiilor.

SCUTIRI (art.8 din Legea nr.9/2012):

Taxa nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:

- incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
- acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate, prin donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifice si tehnice;
- confiscate sau intrate, potrivit legii, in proprietatea privata a statului si acordate cu titlu gratuit in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
- destinate competitiilor sportive, definite conform prevederilor legale in vigoare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Faceti actiune in instanta de inmatriculare fara plata taxei.se poate ,dar apelati la un avocat care cunoaste astfel de cauze. trebuie procedura prealabila urmata de actiune in instanta.