Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract achizitie directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract achizitie directa

Buna,

Ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu contractele de servicii pentru achizitiile directe?
Este corect daca prelungirea unui contract se face prin act aditional sau este nevoie de incheierea unui nou contract?
M-ar interesa si cadrul legal care interzice sau permite efectuarea acestui lucru.

In speranta primirii unui raspuns,
Va multumesc!
Prin Legea nr. 279/2011 a fost introdusa urmatoarea modificare OUG nr. 34/2006:
Art. 19. - Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.

Punere în aplicare Art. 19. prin Ordin 313/2011 :
Art. 1. -
Atunci când valoarea estimată a achiziţiei, fără TVA, este mai mică sau egală cu echivalentul în lei al cuantumului în euro prevăzut la art. 19 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 nu vor fi solicitate autorităţii contractante alte documente decât cele prevăzute de legislaţia în domeniul achiziţiilor publice (documente justificative: factura şi/sau contractul).

Veti constata ca factura este suficienta, contractul nu este obligatoriu.
Multumesc frumos pentru raspunsul dat.