Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere copil de 85 % s-a promulgat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere copil de 85 % s-a promulgat azi

s-a votat in cele din urma ramane sa vedem 85 % din care venit.
Daca legea a fost promulgata in forma trimisa de parlament, ea va avea urmatorul continut:

Art. I. – Alineatul (1) al art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind susţinerea familiei în
vederea creşterii copilului, publicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 1008 din data de 14 noiembrie 2005, aprobată cu modificări
şi completări prin Legea nr. 7/2007, se modifică şi va avea următorul
cuprins:
- La articolul 1, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul
cuprins:
„(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în
ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni
venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor
Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de
până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani,
precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau ,opţional,
în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.
Art. II. – Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanţa
de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în
vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 7/2007, precum şi cu modificările aduse prin prezenta lege, şi
persoanele care se află în plată la data intrării în vigoare a prezentei
De votat s-a votat mai demult...
Felicitari mamicilor care vor lua in sfarsit bani adevarati pentru contributia lor.
Eu m-am reintors la job in septembrie, dar as mai avea dreptul la CIC pana in aprilie inclusiv.

Ce credeti, ma pot reintoarce in CIC de la 1 ian si sa iau si eu 85%? A, ar mai fi o problema? Se ia in calcul venitul de pe cartea de munca? Sau si drepturile de autor?

Platesc impozit pe venit de 13 ani... chiar cred ca merit si eu ceva in schimb...
A reusit cineva sa citeasca legea in intregime? Imi poate raspunde cineva?
sabineta, utilizator
Atsa-i toata legea, nu exista nimic in plus fata de ce a scris 2007_rozi.
A, deci sunt doar modificarile si atat.
Deci am dreptul sa ma intorc in CIC... dar cu ce bani? Ce prevede legea referitor la drepturile de autor? Se iau in calcul sau ba ca "venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal" ?
Am incercat sa ma uit pe legea 571 dar n-am priceput...