avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PFA CIC calcul pe baza venituri realizate sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PFA CIC calcul pe baza venituri realizate sau estimate? cand?

Sunt in urmatoarea situatie; am venituri ca pfa atat pe 2010 cat si pe 2009. in Catvea luni urmeaza sa nasc. Incerc cu disperare sa aflu cum se face CORECT calculul CIC in functie de venit. In cazul meu am doar 5 luni de pfa pe 2009 din aug09 pana in dec09, restul fiind si salariata prin suprapunere partiala.
Intrabarea este daca eu declar un venit estimat pe 2009 de 10.000 ron pentru a calcula CIC si ptr a afla venitul lunar pe 2009 aceasta suma de 10.000 ron se imparte la 12 luni sau la 5 luni adica atata timp cat eu am avut activitate de PFA.
Daca acum , in februarie,declar veniturile realizate pe 2009, am sansa sa obtin actele(adica decl de impunere, cred) inainte de inceperaa calculelor ptr CIC?

2 . Aceesi situatie va fi si pe 2010 cand voi avea doar 3-4 luni de pfa urmand sa inchid activitatea. Doar ca in 2010 nu vad sa am vreo sansa sa am acte pe venit realizat ci doar estimativ. Pe 2010 se imparte tot la 12 sau la 3(sau 4 luni) de activiate ptr a vedea venitul lunar?

Multumesc de raspunsuri!!!
Cel mai recent răspuns: DANIELA NICULESCU , Consultant fiscal 10:58, 8 Februarie 2010
OUG 148/2005:
"ART. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de pâna la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
...................................
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege."

legea face referire la venit realizat si nu venit estimat , se cumuleaza total venituri realizate atat ca salariat cat si ca pfa din ultimele 12 luni si se aplica 85%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si indemnizatia de crestere copil dreptu dreptu Buna ziua, As dori sa aflu daca infiintand un PFA in luna mai 2009 si estimand profitu la o suma oarecare la care platesc impozitul si CAS , iar in luna ... (vezi toată discuția)
Intrare in alt concediu ingrijire copil mac1972 mac1972 Buna ziua, As dori sa stiu daca fiind in CIC am dreptul ca la nasterea celui de-al doilea copil sa intru iarasi in CIC(daca mai trebuie sa lucrez o perioada ... (vezi toată discuția)