Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrare in alt Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrare in alt Concediu ingrijire copil

Buna ziua,

As dori sa stiu daca fiind in CIC am dreptul ca la nasterea celui de-al doilea copil sa intru iarasi in CIC(daca mai trebuie sa lucrez o perioada anume)si cum se va calcula indemnizatia, adica eu inteleg ca va fi 85% din indemnizatia CIC anterior deoarece copilul s-a nascut fix la un an dupa intrarea in concediu

Va multumesc
Aveti dreptul la CIC.Da,se calculeaza 85% din veniturile anterioare cu 12 luni nasterii sau puteti alege suma fixa de 600 lei,daca dupa un calcul estimativ cu procentul de 85% rezultatul ar fi mai mic.

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

g) au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta de 3 ani in cazul copilului cu handicap;
Crissa C, Consilier juridic
multumesc mult ....sper ca asa sa fie ca am auzit diverse zvonuri...