Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Apostila pe certificatul de nastere si pe cazier
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Apostila pe certificatul de nastere si pe cazier

Imi puteti spune si mie cum sa procedez pentru a pune apostila pe un certificat de nastere si pe cazierul judiciar . .Mentionez ca cele doua acte sint ale surorii mele stabilita in Italia , a facut o imputernicire pe numele meu (in italiana ) sa ma ocup de ele .
Pentru inceput am tradus / legalizat imputernicirea . Cum procedez mai departe ?
Va multumesc
Incepand cu 16 martie 2001, Romania a aderat la Conventia de la Haga din 5 octombrie 1961, Conventie privind suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine. Inainte de aderarea la aceasta conventie, pentru recunoasterea in strainatate a actelor romanesti, era nevoie de o procedura complicata, legalizarea actelor facandu-se doar prin consulatele tarilor pentru care se dorea recunoasterea, cu viza in prealabil din partea Ministerelor de Externe si Justitie din Bucuresti.
In conformitate cu art. 2 din legea nr. 121/2005 autoritatile romane competente sa aplice apostila prevazuta la art. 3 alin. (1) din Conventie sunt: tribunalele, pentru actele oficiale prevazute la art. 1 lit. a) - documentele care emana de la o autoritate sau de la un functionar al unei jurisdictii a statului, inclusiv cele care emana de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecatoresc, lit. c) - actele notariale si lit. d) - declaratiile oficiale, cum ar fi: cele privind mentiuni de inregistrare, viza de investire cu data certa si legalizari de semnatura, depuse pe un act sub semnatura privata, si prefecturile, pentru actele oficiale prevazute la art. 1 lit. b, respectiv documente administrative.

Mergeti la prefectura cu actele in original si copie cu procura in original si cu actul dv de identitate in original si copie. Taxa este de 25 lei/document.
Daca procura autentificata de notarul italian nu este si apostilata de prefectura italiana locala, probabil ca veti intampina probleme.
Asa cum a mentionat Justitiarul71, pentru apostilarea documentelor pe care le-ati mentionat trebuie sa va adresati prefecturii (daca documentele au fost emise in judete diferite trebuie sa va adresati prefecturii competente teritorial pentru fiecare). Certificatul de nastere trebuie sa fie de tip nou.

lucian huzum a scris:
In conformitate cu art. 2 din legea nr. 121/2005 autoritatile romane competente sa aplice apostila prevazuta la art. 3 alin. (1) din Conventie sunt: tribunalele, pentru actele oficiale prevazute la art. 1 lit. a) - documentele care emana de la o autoritate sau de la un functionar al unei jurisdictii a statului, inclusiv cele care emana de la ministerul public, de la un grefier sau de la un executor judecatoresc, lit. c) - actele notariale si lit. d) - declaratiile oficiale, cum ar fi: cele privind mentiuni de inregistrare, viza de investire cu data certa si legalizari de semnatura, depuse pe un act sub semnatura privata, si prefecturile, pentru actele oficiale prevazute la art. 1 lit. b, respectiv documente administrative.

O scurta mentiune, desi este oarecum pe langa subiect: incepand cu 26 noiembrie 2010, Camerele Notarilor Publici apostileaza actele notariale.
Aceasta modificare a fost introdusa prin art. V din Legea 202/2010 si preluata, de asemenea, in art. 58 din Legea 36/1995 republicata in 2011.
yvk, utilizator