Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara. Acte necesare pentru schimbarea cartii de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara. Acte necesare pentru schimbarea cartii de identitate

De ceva timp am luat dupa strada un baiat, si am observat acum cateva zile ca i-a expirat buletinul, si vreau sa ma duc cu el sa faca altul si nu stiu ce acte ii trebuiesc. Nu vreau sa il iau in spatiu deoarece imi e frica sa nu faca ceva , sa fure etc.
In primul rand ii trebuie dovada spatiului ,iar daca este minor trebuie sa se prezinte cu parintii.Trebuie sa aiba de asemenea certificatul de nastere in original ,se plateste o taxa de timbru.Vedeti la Serviciul de evidenta informatizata a persoanei sunt afisate actele necesare.
pai nu are parinti e om al strazii are doar un buletin si ala expirat . este major.
La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume,pentru obtinerea unui nou CI sunt necesare
-Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
-Actul de identitate
-Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
-Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
-Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
-Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
-Timbru fiscal in valoare de 1 leu
Ok eu am inteles asta ... dar daca el este om al strazi si nu are un domiciliu stabil...?
Am inteles foarte bine ca dvs intentionati sa il luati in spatiu strict pentru a obtine CI nou
Dvs trebuie sa il insotiti la serviciul de evidenta populatiei din primariei , sa completati cererea precum ca il luati in spatiu,urmand ca dvs sa prezentati documentul care atesta ca sunteti proprietara de drept a apartamentului care urmeaza sa fie mentionat in CI
Am inteles bine interesul dvs ?