Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere pierdut si buletin expirat ce se poate face

Buna dimineata prietenul meu si-a pierdut certificatul de nastere si in mai anul 2011 i-a expirat buletinul ; ei bine in luna august am fost la starea civila pentru a ridica certificatul de nastere de acolo ni s-a spus ca nu se poate deoarece are buletinul expirat si ii trebuie un duplicat de la cartea de identitate, problemea mea este urmatoarea nu are cum sa-si scoata un duplicat deoarece nu are actul casei al tatal lui , deoarece tatal lui nu vrea sa-i faca cartea de identitate l el si as avea nevoie doar de certificat pentru a-i face la mine buletinul.
Unde ma sfatuiti sa ma duc ce pot face ? va multumesc
Cititi acest topic:

www.avocatnet.ro/content/for...

Daca mai aveti nelamuriri dupa ce l-ati citit, reveniti.
ok aceste demersuri le stiu .... dar nu am cum sa fac ca nu am cum sa scot duplicatul nu am actul casei ...... va rog sa ma sfatuiti unde ma pot duce
Isi face carte de identitate provizorie intai, isi scoate duplicat dupa certificatul de nastere si apoi isi face carte de identitate cu adresa dvs daca ziceti ca il luati in spatiu. Il puteti lua in spatiu de cand isi face cartea de identitate provizorie
Acte necesare pentru cartea de identitate provizorie
- cererea pentru eliberarea actului de identitate
-actul de identitate al solicitantului ( ala expirat)
-fotografii 3×4 cm(3 bucăţi), de dată recentă, cu bandă albă de 7 mm la bază.
-chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate provizorii (1 leu) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 lei)
gi-jane2, moderator
Prietenul dvs. sa solicite de la Evidenta Populatiei o carte de identitate provizorie - pe cerere va scrie la motivul eliberarii lipsa act spatiu + lipsa certificat nastere.
Mai trebuie sa aiba cu dumnealui:
- cartea de identitate expirata
- doua fotografii marimea ¾ cm, având la baza o banda alba de 7 mm;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.

Dupa ce o obtine, sa mearga la Starea Civila si sa solicite eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere.
Acte necesare în vederea obţinerii duplicatului
• cerere;
• act de identitate în original şi copie
• timbru fiscal – 2 lei;
S-ar putea sa plateasca o amendă de la 100 la 200 lei, pierderea sau deteriorarea pot fi sanctionate.

Dupa ce obtine duplicatul, veti merge impreuna la Evidenta Populatiei: dvs. cu actul de proprietate al imobilului in original si copie si cartea dvs. de identitate, iar dumnealui cu actele necesare pentru cartea de identitate, va preda cartea de identitate provizorie si i se va elibera noua carte de identitate cu domiciliul la imobilul dvs.
si cam cat ar dura eliberarea cartea de identitate provizorie ?