avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafoscopica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafoscopica

Cum se procedeaza pentru expertizarea grafologica a unei semnaturi?
Unde ma pot adresa?
In cat timp se poate da un raspuns si daca se poate plati taxa de urgenta?
Cu multumiri anticipate!
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 14:28, 2 Februarie 2012
Cred ca va intereseaza o expertiza grafoscopica, asa se numeste de fapt, care inseamna expertizarea scrisului.
O asemenea expertiza trebuie sa fie dispusa de procuror sau de instanta de judecata si se adreseaza laboratorului de expertize criminaliste din cadrul IPJ, pentru cauzele penale.Exista insa si laboratoare de expertiza criminalistia, ce au dreptul de a efectua xpertize , contra cost, la cererea persoanelor fizice. Ele ar trebui sa existe cam in fiecare judet .
Precizati contextul in care sunteti interesat de concluziile unei expertize grafuloscopice
Va puteti adresa unui expert criminalist autorizat in expertiza grafica si tehnica a documentelor.
Expertiza poate dura intre 2 si 4 zile...
Va puteti adresa si agentiilor de detectivi particulari (cele mai multe colaboreaza cu experti criminalisti)

In cadrul Institutului National de Expertize Criminalistice si al laboratoarelor interjudetene din subordine orice expertiza criminalistica e 900 lei (Ordinul MJ nr. 2857/2010 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea expertizelor criminalistice)


Scriind "cum se procedeaza...?" la ce va referiti exact?
Trebuie sa-i duceti expertului documentul unde este semnatura pe care doriti sa o cerceteze... si un document unde se afla semnatura originala a persoanei in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contraexpertiza grafica tehnica a documentelor Nichita Lacramioara Nichita Lacramioara Buna ziua! Am rugamintea sa-mi spuneti daca exista o cale de contraexpertiza la nivel national in afara de Institutul National de Expertiza Criminalistica ... (vezi toată discuția)
Expertiza grafoscopica eugen82 eugen82 am facut plingere penala impotriva unei persoane care a falsificat un act de care ulterior s-a si folosit a scris un text si a falsificat asa-zisa semnatura a ... (vezi toată discuția)
Verificare semnatura ANA30 ANA30 Buna ziua. As dori sa stiu cum pot verifica daca semnatura de pe un contract de vanzare cumparare e adevarata ,adica a proprietarului. Pot merge la o ... (vezi toată discuția)