Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafoscopica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafoscopica

Cum se procedeaza pentru expertizarea grafologica a unei semnaturi?
Unde ma pot adresa?
In cat timp se poate da un raspuns si daca se poate plati taxa de urgenta?
Cu multumiri anticipate!
Cred ca va intereseaza o expertiza grafoscopica, asa se numeste de fapt, care inseamna expertizarea scrisului.
O asemenea expertiza trebuie sa fie dispusa de procuror sau de instanta de judecata si se adreseaza laboratorului de expertize criminaliste din cadrul IPJ, pentru cauzele penale.Exista insa si laboratoare de expertiza criminalistia, ce au dreptul de a efectua xpertize , contra cost, la cererea persoanelor fizice. Ele ar trebui sa existe cam in fiecare judet .
Precizati contextul in care sunteti interesat de concluziile unei expertize grafuloscopice
Va puteti adresa unui expert criminalist autorizat in expertiza grafica si tehnica a documentelor.
Expertiza poate dura intre 2 si 4 zile...
Va puteti adresa si agentiilor de detectivi particulari (cele mai multe colaboreaza cu experti criminalisti)

In cadrul Institutului National de Expertize Criminalistice si al laboratoarelor interjudetene din subordine orice expertiza criminalistica e 900 lei (Ordinul MJ nr. 2857/2010 privind aprobarea tarifelor pentru efectuarea expertizelor criminalistice)

Scriind "cum se procedeaza...?" la ce va referiti exact?
Trebuie sa-i duceti expertului documentul unde este semnatura pe care doriti sa o cerceteze... si un document unde se afla semnatura originala a persoanei in cauza.