Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Directionare 2% pentru ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Directionare 2% pentru ONG

Pentru donatiile de 2% din impozitul pe salariu cei de la finate elibereaza extras de cont pentru a vizualiza de la cine au provenit donatiile ?
Nu elibereaza. Va transfera toata suma pe fiecare judet.
in acest caz cum se poate face trasabilitatea ?

Cui ii multumesti ?
Daca formularele 230 au fost depuse de "donatori" in mod individual si nu stiti care persoane au directionat si care nu, multumirile le faceti la modul general, prin comunicate de presa sau la alte evenimente.
ONG-ul trebuie in prealabil sa anunte sau sa se inscrie la Finante pentru a beneficia de sumele inscrise pe D 230 ? Sunt ceva precizari in acest sens?
Multumesc
Ong-ul dupa ce obtine actele de inregistrare la judecatorie se inregistreaza fiscal la finante si obtine codul fiscal (cu optiunea de a fi sau nu platitor de tva) si atat.
In fiecare an poate derula campania de promovare pentru atragerea sumelor de 2% fara a mai anunta la finante. Trebuie doar sa aiba si sa mentina in cursul anului un cont bancar valabil.