Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Serviciu paza extern la societate comerciala - ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Serviciu paza extern la societate comerciala - Protectia Muncii

Buna ziua si imi cer scuze daca sa mai discutat pe urmatorul subiect , nereusind sa il gasesc
Sa incep cu inceputul - Sint agent de paza extern la o societate comerciala - un mare magazin comercial - si as dori si eu cateva lamuririi legale vis-a-vis de urmatoarea situatie ( mai ales pe timpul iernii ) :
La magazinul respectiv se asigura paza exterioara pe timpul cat este inchis magazinul ( de regula noapte si in zilele declarate libere legal ) cu agenti de paza propii , cu toate ca in interiorul magazinului exista firma de paza care asigura paza interioara a magazinului
Vara dupa cum va dati seama nu exista probleme legate de timpul favorabil , insa acum pe timp de iarna problema este destul de acuta si anume :
- Magazinul/Societatea comerciala nu detine cusete/chioscuri dedicate pentru paza si astfel sintem nevoiti sa induram frigul/gerul in aceasta perioada pe perioada desfasurari serviciului de seara/noapte
Trebuie sa mentionez ca ni-se da cate 0,5kg de ceai pe tura si mai nou acum sau hotarat sa lase deschise niste usi pe laturile magazinului unde sint usii duble
Problema este insa ca in acele spatii dintre usile duble din cauza ca exista diferite metode de incalzire ( aer conditionat si/sau incalzire de la centrala ) va dati seama ca variaza ( cel putin cu aerul conditionat acum pe aceste geruri = aproape de 0 )
Am adus in discutie problema cu cusetele/chioscurile dedicate de paza si am primit un raspuns destul de bizar ( cel putin pentru mine ) :
- Nu ii lasa sa amplaseze primaria astfel de cusete/chioscuri pe langa magazin , fiind pe domeniul public aceste amplasamente ( magazinul fiind situat chiar langa primaria unui sector al Bucurestiului )
Culmea este ca acum de sarbatori in schimb pe langa magazin au fost zeci de standuri/mese ale diferitiilor comercianti care isi vindeau marfa
Acum vin si intreb :
- Cum pe diferitii comercianti cu masute/corturi sint/au fost lasati pe acest domeniu public sa isi vanda marfurile , iar pentru o societate comerciala care are un serviciu de paza permanent nu este lasata sa isi amplaseze niste cusete/chioscuri dedicate serviciului de paza permanent ?
Legea ce spune/scrie referitor la situatia de mai sus si mai ales ca intra in domeniul Protectiei Muncii
Multumesc anticipat de raspuns
mario08, utilizator
Multumesc de raspuns si stiam si eu ca legea 333/2003 prevede ceea ce mi-ati raspuns d-voastra
Insa in situatia mea , atat firma de paza cat si beneficiarul sint una si aceeasi firma/societate comerciala
Paza pe exteriorul magazinului fiind asigurata de agentii propii de paza, doar interiorul magazinului si pe timp de zi exista serviciu de paza al unei firme de paza
Daca totul ar fii corect precum zice legea , ar insemna ca si politia sa stie despre aceasta situatie a lipsei cabinelor de paza pe colturile/extremitatile magazinului
Totusi 2 cabine de paza exista , insa pe terasa magazinului si in cele 4 colturi externe numai sint amplasate pe motivul ca primaria nu le-a dat acceptul amplasarii unor astfel de cabine
Totusi intr-un final sau gandit sa ne deschida pe 2 laturi din 4 , niste usi acolo unde exista usi duble si sa avem si spatiul/conditiile legale de repaus in aceste conditii meteo de afara
Insa probabil ca temperaturile scazute de peste - 10 grade ia determinat la aceste masuri , fiindca pana sa vina aceasta perioada cu temperaturi de peste - 10 grade nu au avut nici un fel de intentie legat de spatiul/amplasamentul legal de repaus
Ori totusi sa patrulezi pe afara la o tura de 12 ore chiar si la temperaturi intre 0 grade si - 10 grade mi-se pare inuman , in ziua de azi