Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 390

Buna seara, o agentie de turism face o rezervare la un hotel din Austria. Apoi factureaza catre un client cu comision aceasta vacanta. Intrebarea mea: aceasta este sau nu considerata achiz intracomunitara? trebuie decl in 390? si ar insemna ca ag de turism trece la tva lunar? ar trebui sa depun 092 pana luni? va multumesc anticipat pt raspunsuri
acest tip de servicii nu se declara in decl. 390, fiind exceptate de la regula generala.
achizitiile intracomunitare de servicii nu schimba perioada fiscala, deci ramane trimestrul calendaristic.