avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Import extracomunitar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Import extracomunitar

salut..as vrea sa stiu daca imi poate da cineva un sfat pt situatia in care vreau sa import bunuri din afara UE..sa zicem ca exista taxe vamale de 10 %,un pret P in vama care include transportul,un TVA de 19% si un comision al meu de 50 %..cum calculez exact pretul pe care il ofer clientului?
daca clientul meu e magazin si revinde marfa ii dau pretul cu tva sau fara?
exista o diferenta de tva pe care eu trebuie sa o returnez la stat cand primesc banii de la client?cum se obtine ea?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: Elena TOCU , Avocat 11:42, 11 Noiembrie 2008
versatill a scris:

va multumescpt raspuns.un manager bun ar trebui sa aiba idee despre tot ce fac angajatii lui..desigur ca treaba asta va fi facuta de un contabil,dar e bine sa stiu si eu procedura.faptul ca am achitat tva-ul in vama
cand completez factura pt beneficiar ce tva pun in rubrica de tva?cel pe care l-am platit in vama?

va multumesc.


Fa intai cursuri de contabilitate si apoi sa verifici un contabil.


pt produsul pe care il ofer clientului nu inseamna ca pretul are si tva inclus?

DA!


cand completez factura pt beneficiar ce tva pun in rubrica de tva?cel pe care l-am platit in vama?

NU!
a scris:

versatill a scris:

va multumescpt raspuns.un manager bun ar trebui sa aiba idee despre tot ce fac angajatii lui..desigur ca treaba asta va fi facuta de un contabil,dar e bine sa stiu si eu procedura.faptul ca am achitat tva-ul in vama
cand completez factura pt beneficiar ce tva pun in rubrica de tva?cel pe care l-am platit in vama?

va multumesc.


Fa intai cursuri de contabilitate si apoi sa verifici un contabil.


in firma mea fac tot ce cred eu de cuviinta..nu vad unde e problema ta in verificarile mele..probabil ca numai pe tine te-au mintit ca trebuie sa absolvi ATF ca sa vezi si sa judeci o piesa de teatru..acum va lasa si pe voi astia frustrati sa scrieti pe forum?maine poimaine va va da voie sa umblati fara zgarda..
Ultima modificare: Joi, 6 Noiembrie 2008
versatill, utilizator
Domnilor, acest forum este printre putinele forumuri serioase si la obiect.Nu-l transformati intrun teren de refulari ,precum campania electorala.
versatill a scris:

salut..as vrea sa stiu daca imi poate da cineva un sfat pt situatia in care vreau sa import bunuri din afara UE..sa zicem ca exista taxe vamale de 10 %,un pret P in vama care include transportul,un TVA de 19% si un comision al meu de 50 %..cum calculez exact pretul pe care il ofer clientului?
daca clientul meu e magazin si revinde marfa ii dau pretul cu tva sau fara?
exista o diferenta de tva pe care eu trebuie sa o returnez la stat cand primesc banii de la client?cum se obtine ea?

va multumesc


Pretul se calculeaza: valoare facturii - aceasta, ar trebui sa includa si toate cheltuielile pe parcurs extern + taxe vamale si TVA-ul platit in vama. Atentie de la 01.01.07 - nu se mai plateste comision vamal;
Deci valoare factura + total valoare achitata in vama = X
De aici va puneti comisionaul, pe care-l considerati, binenteles cu /fara TVA- functie de societate cumparatoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor !!! raul89 raul89 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme. Un importator din Romania, intocmeste declaratia vamala din care rezulta ca valoarea in vama a ... (vezi toată discuția)
Probleme fiscalitate- pa Luy20 Luy20 Buna ziua. Nu stiu cum se caluleaza PA pentru aceste aplicatii. 1.Societatea comercială X produce şi vinde societăţii Y 150.000 sticle de coniac a 0,5 ... (vezi toată discuția)
Nelamurire laci73ro laci73ro buna ziua poate sa-mi detalieze si mie cineva care sunt elementele care intra dpdv fiscal si contabil in evaluarea stocurilor multumesc ;) (vezi toată discuția)