Forum Discuţii juridice Executare silită PRESCRIPTIA
Discuție deschisă în Executare silită

PRESCRIPTIA

Dragii mei va intreb daca cineva ma poate ajuta daca mai exista prescriptia unui debit dupa 3 ani in care nu s-a depus nici macar un leu in debitul respectiv? Se aplica si pentru creditul la banci??
Sunt multe cauze de intrerupere sau suspendare a curgerii termenului de prescriptie, asadar, depinde de prea multe ca sa va putem da un raspuns. In principiu, daca nu s-a facut nicio plata,daca nu s-a demarat executarea silita timp de minim 3 ani de la scadenta, cel mai probabil s-a implinit termenul de prescriptie.
ptr creditul bancar curge un termen de prescriptie ptr fiecare rata, deci 3 ani de la scadenta fiecarei rate. Chiar daca s-a implinit ptr o rata sau o parte din ele, cele care nu au 3 ani de la scadenta mai pot fi recuperate prin executare silita.
Potrivit prev.art.405 (2) C.pr.civ. " Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita".
Contractul de credit, in temeiul legii bancare, are caracter de titlu executoriu.
Dreptul bancii de a cere executarea silita s-a nascut din momentul in care imprumutatul nu si-a platit cel putin trei rate. Majoritatea bancilor au trecut in contractul de credit acea perioada de 90 de zile care se refera la sumele restante, perioada dupa care banca poate demara procedura de recuperat dauna.

ynocentta a scris:

Potrivit prev.art.405 (2) C.pr.civ. " Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita".
Contractul de credit, in temeiul legii bancare, are caracter de titlu executoriu.
Dreptul bancii de a cere executarea silita s-a nascut din momentul in care imprumutatul nu si-a platit cel putin trei rate. Majoritatea bancilor au trecut in contractul de credit acea perioada de 90 de zile care se refera la sumele restante, perioada dupa care banca poate demara procedura de recuperat dauna.

Unde in lege scrie doamna Inocenta ca Dreptul bancii de a cere executarea silita s-a nascut din momentul in care imprumutatul nu si-a platit cel putin trei rate ?
Banca poate sa declare creditul scadent anticipa ptr acest motiv, dar nu e obligata si nici prin efectul legii nu se declara creditul scadent anticipat, iar la decaderea din beneficiul termenului poate renunta creditorul. Asadar, ptr fiecare rata avem termen distinct daca banca nu declara creditul scadent anticipat. Legea asa zice.
Va rog sa aveti in vedere faptul ca toate informatiile sunt doar puncte de vedere,exprimate in lipsa clauzelor contractual asumate de catre parti.
Pentru a obtine o analiza temeinica,completa si raportata efectiv la speta supusa discutiei trebuie sa poata fi analizat contractul si clauzele reciproc asumate
Numai in urma studiului amanuntit a obiectului si clauzlelor contractual asumate,, se pot face apararile cuvenite

Ceea ce va pot spune in acest moment este ca banca a predat creditul la o firma de recuperare care mi-a trimis o scrisoare din care reiese ca ma vor da in judecata pentru procedura de executare silita. Dupa demararea procedurii de executare silita cand intra in prescriptie suma datorata? Sau risc sa ajung la inchisoare ca si rezultat al procedurii de executare silita? Pentru ca de luat nu au ce sa imi ia. Stau cu chirie nu am venituri, nu am rude, nu am averi....Multumesc