avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... moldovean amendat pentru fapte de comert!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

moldovean amendat pentru fapte de comert!

Va rog frumos dati-mi un sfat pentru o speta:
Cetatean moldovean amendat in cadrul unui targ saptamanal pentru fapte de comert!
Amenda a fost inaintata primariei in raza careia a fost constatata fapta,deci ca viitor venit la bugetul local.In adresa de inaintare a procesului verbal se mentioneaza art.36 din ord. 92 din 2004 si anume"Competenţa specială
(1) În situaţia în care contribuabilul nu are domiciliu fiscal, competenţa
teritorială revine organului fiscal în raza căruia se face constatarea actului sau
faptului supus dispoziţiilor legale fiscale."
Cum procedez?
Daca nu are domiciliul fiscal nu trebuie demonstat de catre politie?
Daca fac fapte de comert in ce baza fac aceste persoane pe teritoriul Romaniei?
E considerat nerezident?
Poate fi aplicabil art. 33 din acelasi act normativ:
(2) În cazul contribuabililor nerezidenţi care desfăşoară activităţi pe
teritoriul României prin unul sau mai multe sedii permanente, competenţa revine
organului fiscal pe a cărui rază teritorială se află situat fiecare sediu
permanent. În cazul în care activitatea unui sediu permanent se desfăşoară pe raza
teritorială a mai multor organe fiscale, competenţa revine acelui organ fiscal în
a cărui rază teritorială începe activitatea acelui sediu permanent.
Deci cine e competent pentru a executa aceasta amenda?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:37, 3 Februarie 2012
Autoritatea pe teritoriul careia a fost constatata si consemnata contraventia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozit! dienush13 dienush13 Am nevoie de ajutorul vostru.Am un contract incheiat intre mine(soc.com) si o pers.fizica pt consultanta.Stiu ca pt pers fizica se plateste un ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, Cine ma poate ajuta cu informatiile necesare si pasii de urmat pentru schimbarea sediului social al unui SRL.Momentan am contract de asistenta ... (vezi toată discuția)
D 205 pentru persoanele detasate popanaid popanaid Imi puteti spune, va rog, cum se procedeaza cu depunerea D 205 pentru persoanele detasate. Cine are obligatia depunerii declaratiei, firma de la care sunt ... (vezi toată discuția)