Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri accidente
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri accidente

daca cand sau constituit partile civile, au cerut dspagubiri doar de la inculpat, firma de asigurri era citata in proces
Care este intrebarea?
Da... nu prea se intelege mare lucru....
Daca va refereati la societatea de asigurari daca este citata si ea..... raspunsul este da... va veni in garantie.
vine in garantia inculpatului sau ca si garantie daca inculpatul nu va plati pentru partile civile ?
:D
Este chemata in garantie pentru ca vinovatul era asigurat la data evenimentului...
Nu are legatura cu plata impusa vinovatului. Acestia sunt obligati sa plateasca pentru ceea ce acopera asigurarea iar inculpatul pentru celelalte solicitari pe cale civila pentru care asiguratorul nu poate fi chemat in garantie.
Aveti un raspuns mai edificativ in ceea ce priveste ceea ce acopera polita RCA aici:
www.avocatnet.ro/content/for...