avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri accidente
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri accidente

daca cand sau constituit partile civile, au cerut dspagubiri doar de la inculpat, firma de asigurri era citata in proces
Cel mai recent răspuns: Insurance Logistics Team , Consultant asigurari 19:22, 4 Februarie 2012
Care este intrebarea?
Da... nu prea se intelege mare lucru....
Daca va refereati la societatea de asigurari daca este citata si ea..... raspunsul este da... va veni in garantie.
vine in garantia inculpatului sau ca si garantie daca inculpatul nu va plati pentru partile civile ?
:D
Este chemata in garantie pentru ca vinovatul era asigurat la data evenimentului...
Nu are legatura cu plata impusa vinovatului. Acestia sunt obligati sa plateasca pentru ceea ce acopera asigurarea iar inculpatul pentru celelalte solicitari pe cale civila pentru care asiguratorul nu poate fi chemat in garantie.
Aveti un raspuns mai edificativ in ceea ce priveste ceea ce acopera polita RCA aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie dupa 2 ani de la accident popamdl popamdl buna din nou! ...se pare ca urmele accidentului in care am fost implicata in 2009 nu vor nicicum sa fie sterse. Pentru inceput v-am copiat post-ul meu de ... (vezi toată discuția)
Constituire parte civila in proces penal? andrreya andrreya Buna seara, Am auzit ca se pot constitui parti civile in procesul penal in vederea obtinerii daunelor materiale si morale. 1.Cum se procedeaza in acest ... (vezi toată discuția)
Plata spitalizari mihai82 mihai82 Am avut un accident de masina in urma caruia soferul masini cu care mam ciocnit o fost grav ranit . Ma dat in judecata si in sentinta scrie asa \" In baza ... (vezi toată discuția)