Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E ilegala utilizarea fotografiei altuia ca avatar?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E ilegala utilizarea fotografiei altuia ca avatar?

Buna ziua. In urma cu cativa ani, o persoana si-a facut un id, insa nu cu numele lui adevarat, ci a folosit unul fals, dar care poate exista in tara. De asemenea la avatarul de la messenger si-a pus o poza pe care a luat-o de la cineva din hi5. Si-a facut contul pentru a testa fidelitatea partenerei.
De curand s-a gandit ca poate persoana careia i-a luat poza sa si-o puna la messenger, accidental poate descoperi asta, cu toate ca nu se cunosc deloc.
Din acest motiv s-a gandit sa schimbe poza de la avatar, insa nu mai stie parola contului si nici datele de identificare ale contului in urma carora isi poate schimba parola.
Asa ca, va intreb este ilegal ceea ce a facut el? I se poate intampla ceva avand in vedere ca acea poza si acel cont vor ramane pentru totdeauna asa, din moment ce nu mai stie parola pentru a putea modifica datele.
Multumesc
Daca a folosit poza pentru a 'pacali' autoritati ale statului sau facand in numele persoanei respective o infractiune, atunci poate fi considerata ilegalitate.
Nu a folosit nici contul si nici poza pentru a pacali autoritati sau pt a face infractiuni, am zis mai sus de ce si-a creat acel cont. Insa daca pers respectiva vede cumva poza pe id-ul respectiv si face o plangere, se ajunge in instanta, cum se poate demonstra ca nu s-au facut infractiuni sau ca nu s-au pacalit autoritatile de pe acel cont mai ales ca parola contului s-a uitat?
zurli10 a scris:
[...]cum se poate demonstra ca nu s-au facut infractiuni sau ca nu s-au pacalit autoritatile de pe acel cont[...]?

Ati pus carul inaintea boilor. De ce credeti ca ar trebui dovedita absenta unei / unor infractiuni, daca nu exista nici o plangere in ce priveste existenta unei infractiuni?

Daca lucrurile ar functiona asa cum se poate deduce din nedumerirea Dvs, ar insemna ca toti suntem potential vinovati de "ceva" ;)
cga43 a scris:

zurli10 a scris:
[...]cum se poate demonstra ca nu s-au facut infractiuni sau ca nu s-au pacalit autoritatile de pe acel cont[...]?

Ati pus carul inaintea boilor. De ce credeti ca ar trebui dovedita absenta unei / unor infractiuni, daca nu exista nici o plangere in ce priveste existenta unei infractiuni?

Daca lucrurile ar functiona asa cum se poate deduce din nedumerirea Dvs, ar insemna ca toti suntem potential vinovati de "ceva" ;)

da asa este, aveti dreptate
Insa am dat un exemplu, presupunand ca adevarata persoana din poza descopera ca cineva i-a folosit poza personala pentru a si-o pune la messenger si vrea sa faca plangere si ajunge in acea faza, vroiam sa stiu ce se poate intampla, pentru ca poate pers respectiva crede ca i s-a folosit poza in alte mijloace, insa cealalta persoana nu mai stie datele contului si nici parola pentru a putea demonstra ca de fapt nu facuse nimic, decat doar pusese poza la avatar.
Discutam cu cineva de aceasta intamplare si de asta intrebam, pentru ca am tot auzit si citit pe internet ca ar fi ilegal sa folosesti poza altcuiva fara acordul persoanei respective si ca se poate deschide dosar penal. Nu stiu daca este sau nu adevarat.
Persoana a carei fotografie a fost folosita poate face plangere daca exista (si daca se poate demonstra) un prejudiciu. In lipsa prejudiciului, plangerea nu are obiect.