Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... repatrierea unui cetatean roman
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

repatrierea unui cetatean roman

Un basarabean a depus juramantul de credinta si a obtinut un certificat care-i atesta cetatenia romana, cu mentinerea domiciliului in strainatate( R. Moldova). Cand se poate repatria e? Numai dupa transcrierea actelor de stare civila si obtinerea pasaportului de cet roman cu domiciliul in strainatate? Nu ar putea inainte, ca sa nu-si faca doua pasapoarte? Ce documente ii trebuie pentru repatriere si ce lege reglementeaza aceasta actiune?
Lui Paul Goma i s-ar aplica art. 11 din legea cetateniei.
Art. 11
(1) Persoanele care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau aceasta cetatenie le-a fost ridicata fara voia lor, precum si descendentii acestora pana la gradul III, la cerere, pot redobandi sau li se poate acorda cetatenia romana, cu posibilitatea pastrarii cetateniei straine si stabilirea domiciliului in tara sau cu mentinerea acestuia in strainatate, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b), c) si e).
(2) Dispozitiile art. 10 alin. (2) si (3) se aplica in mod corespunzator.