avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

VA ROG SPUNETI-MI UN BARBAT NASCUT LA 08.10.1953 CINE A INCEPUT SA LUCREZE IN 03.09.1971 SI ARE 14 ANI 03 LUNI IN GRUPA II-A DE MUNCA CAND VA PUTEA SA IASA LA PENSIE
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:20, 5 Februarie 2012
Persoana pentru care intrebati poate beneficia de:
-pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani, intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani. La totalul perioadei lucrate se adauga 3 ani si 6 luni care reprezinta perioada suplimentara aferenta stagiului realizat in grupa II de munca.
-pensie anticipata tot la implinirea varstei de 60 de ani, intrucat a realizat stagiul de cotizare de 43 de ani prevazut de lege;
-pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 62 de ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 3 ani datorita perioadei lucrate in grupa II de munca.

Pensia anticipata si pensia anticipata partiala sunt doua categorii distincte de pensie. Spre deosebire de pensia anticipata, pensia anticipata partiala este o pensie al carei cuantum este diminuat. Ca o concluzie, persoana pentru care intrebati poate solicita pensie anticipata in octombrie 2013, la implinirea varstei de 60 de ani, si va trece la pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 62 de ani.
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare dorel57 dorel57 nascut 1957 04 vechime in munca 36 ani lucrat gr.2 12ani .cand ma pot pensiona anticipat . multumesc (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala ContSters113408 ContSters113408 Buna ziua! Pentru o persoana nascuta la 1 mai 1958 cu 34 de ani vechime, plus grupa a 2-a din 1978 incontinuu imi puteti spune daca se poate pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensionare gabitza1007 gabitza1007 tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe ... (vezi toată discuția)