Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere constituire fond pentru activitati sportive, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere constituire fond pentru activitati sportive, culturale etc.

Angajatorul poate negocia cu sindicatul constituirea unui fond pentru activitati culturale, sportive, turistice ?
Ideea e ca angajatorul sa suporte cheltuielile iar fondul sa fie administrat de sindicat.
Cum se poate realiza acest lucru?
Agajatorul vireaza banii intr-un cont special iar sindicatul poate sa-i foloseasca atunci cand e cazul, evident, pentru activitatile de mai sus ?
Am nevoie de niste idei. Totul trebuie sa fie corect si legal.
Cum sa fac?

Se poate incheia un acord intre angajator si sindicat ... acesta va trebui sa cuprinda exact drepturile si obligatiile angajatorului si ale sindicatului cu privire la constituirea si utilizarea acestui fond ....
In CCM urile incheiate la nivel de ramura se vorbeste despre "fondul social constituit conform legii". Care este aceasta lege care prevede constituirea fondului social ?
Fondul social se poate constitui prin hotararea AGA.
Deci nu e vorba de fondul de 2% pentru cheltuieli sociale prevazut de Codul fiscal ca fiind deductibil la calculul impozitului pe profit...
Pot fi suportate din acest fond cheltuielile cu inchirierea salilor de sport?
Aceste cheltuieli sunt deductibile pentru angajator sau NU?
Si factura trebuie sa fie facuta in numele angajatorului sau al sindicatului?