avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere constituire fond pentru activitati sportive, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere constituire fond pentru activitati sportive, culturale etc.

Angajatorul poate negocia cu sindicatul constituirea unui fond pentru activitati culturale, sportive, turistice ?
Ideea e ca angajatorul sa suporte cheltuielile iar fondul sa fie administrat de sindicat.
Cum se poate realiza acest lucru?
Agajatorul vireaza banii intr-un cont special iar sindicatul poate sa-i foloseasca atunci cand e cazul, evident, pentru activitatile de mai sus ?
Am nevoie de niste idei. Totul trebuie sa fie corect si legal.
Cum sa fac?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:36, 20 Februarie 2012
Se poate incheia un acord intre angajator si sindicat ... acesta va trebui sa cuprinda exact drepturile si obligatiile angajatorului si ale sindicatului cu privire la constituirea si utilizarea acestui fond ....
In CCM urile incheiate la nivel de ramura se vorbeste despre "fondul social constituit conform legii". Care este aceasta lege care prevede constituirea fondului social ?
Fondul social se poate constitui prin hotararea AGA.
Deci nu e vorba de fondul de 2% pentru cheltuieli sociale prevazut de Codul fiscal ca fiind deductibil la calculul impozitului pe profit...
Pot fi suportate din acest fond cheltuielile cu inchirierea salilor de sport?
Aceste cheltuieli sunt deductibile pentru angajator sau NU?
Si factura trebuie sa fie facuta in numele angajatorului sau al sindicatului?

Alte discuții în legătură

Infiintare federatie 2ntz 2ntz Buna ziua, Intreabarea mea este urmatoarea. Cum infiintez o federatie? Practicam un sport destul de nou pt Romania si dorim sa infiintam o federatie. ... (vezi toată discuția)
Inreg aparat masaj luciapap luciapap Astazi am primit o factura pe care scrie aparat masaj in val de 4870 lei.Cum inreg in contab? Nu are nici o legatura cu activitatea firmei. Sau poate seful ... (vezi toată discuția)
Cum infiintez o federatie sportiva nationala? Roberttaffa Roberttaffa As dori sa infiintez o federatie sportiva nationala . Care sunt etapele legale pe care trebuie sa le parcurg la de 0 pana la a functiona legal ca si ... (vezi toată discuția)