Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inreg aparat masaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inreg aparat masaj

Astazi am primit o factura pe care scrie aparat masaj in val de 4870 lei.Cum inreg in contab?
Nu are nici o legatura cu activitatea firmei.
Sau poate seful sa gandit la angajati, la sanatatea lor, sa le faca masaj......
A-ti putea sa imi dati cateva idei unde sa-l bag acest aparat.
Multumesc
e mijloc fix , amortizare nedeductibila fiscal , iar in cazul unui control ... poate fi reconsiderat si trecut ca dividend
TVA- nedeductibil
luciapap a scris:

Astazi am primit o factura pe care scrie aparat masaj in val de 4870 lei.Cum inreg in contab?
Nu are nici o legatura cu activitatea firmei.
Sau poate seful sa gandit la angajati, la sanatatea lor, sa le faca masaj......
A-ti putea sa imi dati cateva idei unde sa-l bag acest aparat.
Multumesc

Sunteti contabilul acestei firme si nu ati intrebat aministratorul scopul ptr care a fost achizitionat?Este aparatul in firma?Poate totusi il intrebati si va lamureste dumnealui mai intai.Daca este folosit in scopuri personale ,d-na Magda Staicu are perfecta dreptate.
Daca aparatul nu este folosit de firma, nu vad niciun motiv pentru a fi inregistrat ca mijloc fix.
Eu l-as trece direct si integral pe cheltuieli nedeductibile.
Seful a zis ca va face o sala de sport pt angajati care dupa program vor putea sa se destinda.Intentioneaza sa cumpere si o bibicleta medicala.
Este legal sa amenajeze o sala de sport pt angajati?
Daca este legal atuci toate le trec la mijloc fix,amortizare deductibil,nu?
Multumesc
este legal, desigur
Probleme apar la deductibilatea acestor investitii ...
Este necesara o analiza serioasa , inclusiv a obiectului de activitate daca are sau nu astfel de activitati inregistrate .
Pentru ca daca ar avea si daca ar utiliza sala respectiva si in vederea obtinerii de venituri , respectiv ar pune-o la dispozitia altor persoane , care sa plateasca pentru acele servicii, activitatea devine autorizata si atunci investitiile devin deductibile .
Altfel, cred ca ar putea fi tratate ca avantaje ( desi e cam greu de cuantificat ) sau , mai simplu, investitii fara drept de deducere.
E dificil de demonstrat ca recreerea in acea sala aduce beneficii firmei .