avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inreg aparat masaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inreg aparat masaj

Astazi am primit o factura pe care scrie aparat masaj in val de 4870 lei.Cum inreg in contab?
Nu are nici o legatura cu activitatea firmei.
Sau poate seful sa gandit la angajati, la sanatatea lor, sa le faca masaj......
A-ti putea sa imi dati cateva idei unde sa-l bag acest aparat.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 10:05, 26 Octombrie 2010
e mijloc fix , amortizare nedeductibila fiscal , iar in cazul unui control ... poate fi reconsiderat si trecut ca dividend
TVA- nedeductibil
luciapap a scris:

Astazi am primit o factura pe care scrie aparat masaj in val de 4870 lei.Cum inreg in contab?
Nu are nici o legatura cu activitatea firmei.
Sau poate seful sa gandit la angajati, la sanatatea lor, sa le faca masaj......
A-ti putea sa imi dati cateva idei unde sa-l bag acest aparat.
Multumesc


Sunteti contabilul acestei firme si nu ati intrebat aministratorul scopul ptr care a fost achizitionat?Este aparatul in firma?Poate totusi il intrebati si va lamureste dumnealui mai intai.Daca este folosit in scopuri personale ,d-na Magda Staicu are perfecta dreptate.
Daca aparatul nu este folosit de firma, nu vad niciun motiv pentru a fi inregistrat ca mijloc fix.
Eu l-as trece direct si integral pe cheltuieli nedeductibile.
Seful a zis ca va face o sala de sport pt angajati care dupa program vor putea sa se destinda.Intentioneaza sa cumpere si o bibicleta medicala.
Este legal sa amenajeze o sala de sport pt angajati?
Daca este legal atuci toate le trec la mijloc fix,amortizare deductibil,nu?
Multumesc
este legal, desigur
Probleme apar la deductibilatea acestor investitii ...
Este necesara o analiza serioasa , inclusiv a obiectului de activitate daca are sau nu astfel de activitati inregistrate .
Pentru ca daca ar avea si daca ar utiliza sala respectiva si in vederea obtinerii de venituri , respectiv ar pune-o la dispozitia altor persoane , care sa plateasca pentru acele servicii, activitatea devine autorizata si atunci investitiile devin deductibile .
Altfel, cred ca ar putea fi tratate ca avantaje ( desi e cam greu de cuantificat ) sau , mai simplu, investitii fara drept de deducere.
E dificil de demonstrat ca recreerea in acea sala aduce beneficii firmei .

Alte discuții în legătură

Conturi 624 si 626 jovana jovana Cheltuielile de transport bunuri, cum ar fi curieratul pe ce cont se pun? 624 sau 626? (vezi toată discuția)
Cheltuieli aferent dosar dauna sacko sacko Sa- produs un accident rutier. C/v reparațiilor aferent autovehicului implicat, ce se află în dotarea firmei transportatoare, este efectuat de o firma ... (vezi toată discuția)
Factura pe numele salariatului Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! Un salariat face cursuri de engleza si i-a fost intocmita factura pe numele lui, nu al firmei, factura nu contine tva. Pot sa o inreg. in ... (vezi toată discuția)