Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli aferent dosar dauna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli aferent dosar dauna

Sa- produs un accident rutier. C/v reparațiilor aferent autovehicului implicat, ce se află în dotarea firmei transportatoare, este efectuat de o firma de reparații care emite factura firmei transportatoare și este achitat de către aceasta. De la alta firma s-au achizitionat piese, achitat de transportator, dar originalul facturii este retinut la asigurari.
Deci, este vorba si de reparatii si de piese auto.
Originalul facturilor sunt reținute la societatea de asigurări, la transportator rămânând doar copiile acestora, semnate si stampilate de asigurator.
Stiu ca nu se deduce TVA-ul, deoarece nu am facturile în original. Intrebarile sunt:
1. Valoarea totala a facturiilor (sunt mai multe, dar le trec separat, e clar) o trec pe cheltuială? pe conturile 6024 și 611?
2. Aceste cheltuieli sunt deductibile sau nedeductibile? si valoarea tva?
3. declar in D394, chiar dacă nu am dedus TVA-ul? deoarece nu o sa coincida cu valoarea TVA-lui din D300.
4. In D300 in ce rand trec aceste valori?

Rog raspuns.

Facturi reparatii/piese/etc aferente dosarului de dauna:
% 401 1240 (astfel d 394 corespunde cu d300)
6581 ded 1000
inregistrare tva nedeductibil deoarece nu aveti originalul
635 neded = 4426 240
plata furnizor
401=5121 1240
incasare despagubire
5121= 7581 900 impozabil
storno ch. deductibila neacoperita de despagubire
% 473 0
6581 ded -100
6581 nede 100
O altă interpretare de monografie contabilă am primit astăzi de la finanțe. Împart ideea si cu alții, dar fără comentarii din partea mea:
1. inregistrare factura in copie, având confirmarea de la asigurări:
471 - 401 = valoare totală factură
2. achitare furnizor de firmă:
401 - 5121 = valoare totală factură
astfel se declară în D300 și D394, ca si furnizor
3. incasare c/v daună in viitor (presupunem ca integral):
5121 - 7581 = valoare totală
concomitent se va înregistra: 611 - 471 = valoare incasata daună
cheltuială deductibilă integral.
1) 471=401 la ce coloana din jurnalul de cumparari apara factrura inregistrata astfel, baza ,tva?
2) neinregistrand tva deductibil cum se va declara factura in 394?
3)Functiune contului 471 spune asa:
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor efectuate in avans care urmeaza a se suporta esalonat pe cheltuieli, pe baza unui scadentar, in perioadele/exercitiile viitoare.

In cazul nostru cheltuiala apartine, clar, luni in care am primit factura. de esalonare nici nu incape vorba.
4) eu nu le consider cheltuieli cu reparatiile deoarece in acest cont se tine evidenta reparatilor curente, efectuate de societate datorita exploatarii mijloacelor fixe, pe cand reparatia facturata in cazul despagubirilor tine de un eveniment exceptional, plus se va incasa contravaloarea acestor sume ceea ce in cazul reparatiilor ce tin de exploatarea mijloacelor fixe nu se va intampla.
radumuresan, utilizator
Am analizat cele două propuneri si consider că inregistrările corecte sunt cele prezentate de Dvs., dar am o nelămurire: de ce tva-ul este nedeductibil? de ce nu se trece valoarea tva la cheltuieli deductibile?
6581 - 4426 = val tva ded.
Astfel nu se deduce tva fiindcă nu am factură în original, dar valoarea acestuia o pun pe cheltuială care va fi deductibilă.

fiindcă astfel se plătește 16% impozit de două ori pentru valoarea tva:
- 16% aferent 635 neded.=valoare tva
- 16% aferent venit, cont 7581 = valoare totală, deci include tva, astfel se plătește încă o dată 16% pt valoarea tva.
Nu mi se plare corect această dublare.

Deci, cum este? Părerea Dvs.?
Aveti dreptate in ceea ce priveste cheltuiala aferenta tva-ului nedeductibil, si mie mi se pare corect si just sa tratezi cheltuiala ca fiind deductibila, in situatia in care incasezi despagubirea.
Am intrebat si eu la finante (ii drep cu ceva timp in urma) acest lucru si mi s-a raspuns ca functioneaza un oarecare
principiu
conform caruia daca tva-ul este considerat nedeductibil la fel trebuie tratata si cheltuiala aferenta.
Eu am prezentat situatia administratorului, iar acesta a decis sa trecem cheltuiala aferenta tva-ului ca fiind deductibila. Bazandu-ma pe principiul ca acesta cheltuiala genereaza venituri impozabile.