avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Deductibilitate dauna totala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Deductibilitate dauna totala

buna ziau. in urma unui accident o duba a primit dauna totala,la fel si marfa transportata.
eu stiu ca marfa care e considerata dauna totala este cheltuiala nedeductibila,inclus tva-ul aferent, iar venit pt. marfa e venit neimpozabil.
la fel si pentru duba.
e corect?
Cel mai recent răspuns: lucica21 , utilizator 17:46, 3 Decembrie 2013
ex. vine factura pe care scrie dauna in trimpul transportului
baza 1000+240 tva.
inreg. %=401 1240
6581 1000 cheltuiala neded.
4426 240 deductibil??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli aferent dosar dauna sacko sacko Sa- produs un accident rutier. C/v reparațiilor aferent autovehicului implicat, ce se află în dotarea firmei transportatoare, este efectuat de o firma ... (vezi toată discuția)
Inreg contabila 50% nedeductibil chelt pe masini karmem karmem cred ca primul exemplu este elocvent.Ce parere aveti? Otilia Alupei, on 16 July 2012 - 11:11 AM, said: var I : 1. inreg. totul ca si cand ar fi ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila achizitie carburati 50% deductibila getacatinca getacatinca Buna seara, Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pt achizitie carburanti cu deduct 50%, este corect: % =401 2480 6022 deduct ... (vezi toată discuția)