Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Deductibilitate dauna totala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Deductibilitate dauna totala

buna ziau. in urma unui accident o duba a primit dauna totala,la fel si marfa transportata.
eu stiu ca marfa care e considerata dauna totala este cheltuiala nedeductibila,inclus tva-ul aferent, iar venit pt. marfa e venit neimpozabil.
la fel si pentru duba.
e corect?
ex. vine factura pe care scrie dauna in trimpul transportului
baza 1000+240 tva.
inreg. %=401 1240
6581 1000 cheltuiala neded.
4426 240 deductibil??