Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

Vreau sa-mi achizitionez o masina inmatriculata dupa 01.01.2007 si vreau sa stiu ce acte imi trebuie la Politie pentru schimbarea certificatului de inmatriculare.....
Multumesc anticipat!!! Si daca ma i este nevoie sa fac dovada ca este platita taxa de inmatriculare de dupa 2007 sau daca a fost recuperata sau in curs de recuperare datorita unui proces intentat!!!!
alexsoby, utilizator
pentru preschimbare certificat de inmatriculare sunt necesare:
1. Acte de identitate ale solicitantilor in original si copie
2. Cartea de identitate a vehiculului (in original).
3. Fisa de inmatriculare. La rubrica observatii se vor trece seria si numarul actului de identitate, codul numeric personal si semnaturile proprietarului (stampilata in cazul persoanelor persoanelor juridice).
4. Vechiul certificat de inmatriculare.
5. Chitanta de plata a contravalori certificatului de inmatriculare in original
Dar daca masina este inmatriculata inainte de 01.01.2007 tot actele prezentate mai sus trebuie sa depun????
Multumiri anticipate!!!
In cazul preschimbarii certificatului de inmatriculare,sunt necesare documentele mentionate