avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de disciplina

In cazul prezentei la o comisie de disciplina, se accepta un avocat care sa fie prezent?
Cel mai recent răspuns: corneloradea , utilizator 12:28, 7 Februarie 2012
Codul muncii prevede:

ART. 251
(1) Sub sancţiunea nulitãţii absolute, nicio mãsurã, cu excepţia celei prevãzute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusã mai înainte de efectuarea unei cercetãri disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfãşurãrii cercetãrii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicitã de cãtre angajator sã realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea fãcutã în condiţiile prevãzute la alin. (2) fãrã un motiv obiectiv dã dreptul angajatorului sã dispunã sancţionarea, fãrã efectuarea cercetãrii disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetãrii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sã formuleze şi sã susţinã toate apãrãrile în favoarea sa şi sã ofere persoanei împuternicite sã realizeze cercetarea toate probele şi motivaţiile pe care le considerã necesare, precum şi dreptul sã fie asistat, la cererea sa, de cãtre un reprezentant al sindicatului al cãrui membru este.


Eventual un avocat din partea sindicatului.
...si daca nu exista sindicat?
Cred ca ati putea incerca, cel mult nu va fi permis accesul avocatului, nu?
va multumesc, oricum cred ca, si daca ti se aduce anumite imputari fara o baza legala,tot patronul e sef:( in speta, cica am injurat un sef la telefon.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
corneloradea, utilizator
Potrivit principiului fundamental privind dreptul la aparare prevazut in Constitutia tarii, in fata comisiei de disciplina va puteti prezenta insotit de un avocat ...

Alte discuții în legătură

Desfacere disciplinara cim remuspr remuspr Bună ziua ! Vă rog să mă ajutați cu o opinie în următoarea problemă : Am declanșat procedura cercetării disciplinare asupra unui salariat care ... (vezi toată discuția)
Reprezentant salariat la cercetare administrativa dorel13 dorel13 Cand se face o cercetare administrativa si nu exista sindicat in societate, muncitorul cercetat administrativ are dreptul sa fie insotit de un reprezentant al ... (vezi toată discuția)
Absent nemotivat de la servici ( timp de doua zile ) ? ContSters112256 ContSters112256 Care ar fii masurile legale atr. din lege ? Este obligatoriu sa dai explicati cu privire la absenta? (vezi toată discuția)